Funkcjonowanie większości przedsiębiorstw produkcyjnych opiera się zazwyczaj na mniej lub bardziej dokładnych prognozach sprzedaży i przygotowanych na ich podstawie harmonogramach. Ze względu na działanie w niezwykle turbulentnym otoczeniu biznesowym firmy muszą często wprowadzać błyskawiczne zmiany w realizowanych zadaniach. Wsparcie informatyczne w postaci systemów ASP jest w tym obszarze ogromnym ułatwieniem.

Dlaczego systemy APS są przydatne w przedsiębiorstwach produkcyjnych?

Zadania związane z produkcją obejmują wiele procesów mających na celu przygotowanie odpowiednich planów odpowiadających założeniom biznesowym przedsiębiorstwa, zaplanowanie dostaw niezbędnych materiałów oraz komponentów, a także nadzór nad realizacją poszczególnych operacji. W grę wchodzi tu kontrola działania konkretnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dająca bieżący dostęp do informacji o ich funkcjonowaniu, a także przygotowywanie niezbędnych czynności serwisowych oraz koniecznych przerw w pracy. Do efektywnego zarządzania wszystkimi czynnościami z tak odległych od siebie obszarów potrzebne będzie korzystanie z odpowiedniego oprogramowania.

Jeżeli chodzi o kwestie sprawdzania w trybie on-line pracy poszczególnych urządzeń, korzysta się z systemów MES, a służby utrzymania ruchu używają systemów CMMS. W przypadku przygotowywania harmonogramów sprawdzają się systemy klasy ERP, jednak w wielu przypadkach lepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na systemy APS (Advanced Planning and Scheduling). Mając podobne przeznaczenie i schemat działania, oferują one jednak lepsze dostosowanie do specyfiki produkcji, gwarantując nie tylko tworzenie planów, przygotowywanie zapasów oraz ich dostaw, ale też weryfikację stanów magazynowych. Prostsze staje się także zarządzanie innymi zasobami potrzebnymi podczas produkcji, jak np. czas pracy. Zaletą systemów APS jest też dobra współpraca z systemami MES.

Co daje korzystanie z systemów APS?

Systemy APS oferują możliwość tworzenia planów i harmonogramów opartych o dane na temat posiadanych zasobów pobierane w czasie rzeczywistym, co eliminuje związane z ich przygotowaniem ryzyko i niepewność. Ich funkcjonowanie oznacza także lepsze prognozowanie zapotrzebowania na materiały, co wpływa na obniżenie niezbędnych zapasów, a także daje podstawy do przygotowywania planów wariantowych.

Za sprawą używania systemów APS firma zyskuje większą elastyczność działania oraz szybkość reakcji związaną z połączeniem z systemami MES i ERP. Pozwala również na daleko idącą optymalizację procesów i wyeliminowanie źródeł możliwych zakłóceń, co przekłada się na skrócenie cyklu produkcyjnego. Systemy tego typu są nieodzowne w przypadku konieczności szybkiego zmieniania produkcji w odpowiedzi na zwiększającą się lub malejącą liczbę zamówień. Przykładem funkcjonalnych i łatwych w implementacji rozwiązań jest oferowana przez firmę Novacura platforma Novacura Flow ułatwiająca tworzenie potrzebnych w tym obszarze rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj