Przebywanie na stoku to nie tylko zabawa; to również odpowiedzialność. I choć do wypadków często dochodzi z powodu nadmiernej prędkości, nieuwaga również może mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego też przy korzystaniu z uroków zimowej pogody powinniśmy mieć na względzie innych amatorów sportów zimowych, aby wszyscy mogli się bezpiecznie bawić.

Zasady jazdy na nartach

Niektórym stok może trochę przypominać ruch drogowy — nic dziwnego, w końcu tam również obowiązują zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy pamiętać, że pierwszeństwo ma osoba, która jedzie przed nami. Nie powinniśmy zatem wybrać toru, który będzie kolidował z jej torem przejazdu, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia i nie będziemy w stanie natychmiast zareagować. To samo tyczy się włączaniu do ruchu — musimy się upewnić, czy nie stanowimy dla nikogo zagrożenia. Podczas manewru warto zachować bezpieczną odległość lub ewentualnie zjechać na bok trasy. W końcu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy osoba jadąca za nami bacznie obserwuje swoje otoczenie. Jeśli natomiast chcemy zrobić sobie przystanek, pod żadnym pozorem nie może on znajdować się w miejscu zwężeń i o słabej widoczności.

Odpowiednio dobrany sprzęt

Odpowiednio dobrany sprzęt to połowa sukcesu. A co to dokładnie znaczy? Sprzęt powinien być dopasowany do naszego stylu jazdy, umiejętności, wieku, warunków pogodowych, a nawet płci. Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku jest kask, który chroni przed wszelkimi urazami głowy — a te, wbrew pozorom, na stoku zdarzają się często. Ta kwestia została nawet uregulowana prawnie, albowiem od 2013 roku noszenie kasku jest obowiązkowe dla dzieci w wieku do 16 lat i za jego brak grożą kary pieniężne. Jeśli chodzi o jego dopasowanie — powinien ściśle przylegać do głowy, zawierać odpowiednią wyściółkę oraz być w stanie zamortyzować upadek. Jeśli nie mamy pewności co do tego, jaki kask będzie odpowiedni, warto zapytać o radę profesjonalistów, na przykład w sklepie Narty Kraków. Osoba z doświadczeniem w sportach zimowych z pewnością udzieli nam cennej rady co do zachowania bezpieczeństwa na stoku.

Pomoc innym

Oczywiście, podczas przebywania na stoku, jesteśmy także zobligowani do pomocy innym. W razie zauważenia poszkodowanego powinniśmy jak najszybciej wezwać pomoc i, wedle możliwości, jej udzielić. Pamiętajmy jednak, że zawsze najważniejsze będzie nasze własne bezpieczeństwo i to o nie powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj