Pomyśl o symbolach, które kojarzą Ci się z restauracją McDonald’s, samochodami marki Audi czy odzieżą i butami sportowymi Nike. Jeśli oczami wyobraźni widzisz znaki graficzne tych brandów, to potwierdzenie, że ich projektanci stworzyli dobre logo, które łatwo zapada w pamięć. To jedna z najważniejszych cech, o których należy pamiętać, projektując podstawowy symbol marki czy firmy. Jakie cechy ma dobre logo?

Najważniejsze cechy dobrego logo

Niezależnie od tego, czy Twój biznes przechodzi rebranding, czy dopiero raczkuje, zaprojektowanie dobrego logo jest jednym z najważniejszych kroków, który może zaważyć na jego sukcesie w przyszłości. Czym zatem charakteryzuje się dobre logo?

  1. Musi być proste, aby łatwo zapadać w pamięć. Nieskomplikowana forma i brak zbędnych ozdobników sprawi, że potencjalny klient szybko zapamięta logo, a potem skojarzy je z Twoją marką lub firmą.
  2. Nie musi, a wręcz nie powinno wyraźnie pokazywać, czym zajmuje się Twój biznes. Najbardziej rozpoznawalne logo, takie jak znaki Coca-Cola czy adidas, wcale nie wskazują na producenta napojów czy odzieży, butów i akcesoriów sportowych. Ich siła tkwi we wspomnianej wcześniej prostocie. Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed dobrym logo, jest potencjał marketingowy. Co ważne, informacje o tym, jakie produkty lub usługi oferuje marka, i tak trafią do potencjalnych klientów – w końcu logo nie występuje samodzielnie, ale np. na puszce z napojem czy pudełku z butami, na stronie WWW firmy, w sklepie internetowym, na drukowanych materiałach reklamowych (np. w reklamie w czasopiśmie) lub w kampaniach digitalowych.
  3. Powinno być oryginalne i stworzone od podstaw. Jeśli chcesz, aby podstawowy znak graficzny Twojej firmy wyróżniał się na tle konkurencji, przede wszystkim nie korzystaj z gotowych szablonów ani komponentów, które znajdziesz w programach graficznych czy prostszych aplikacjach, których używać mogą nawet laicy. Najlepiej zleć zaprojektowanie logo specjalistom, którzy nie tylko zadbają o oryginalność, proporcje poszczególnych elementów i prostotę logo, lecz także będą służyć Ci doradztwem.

Od dobrego logo wszystko się zaczyna – dlaczego jest tak ważne dla biznesu?

Miej na uwadze, że typografia i kolorystyka, które zostaną zastosowane w Twoim logo, wyrażają osobowość Twojej marki. Dobre logo jest zawsze opisywane w tzw. księdze znaku, a wszystkie kolejne materiały graficzne wyglądem nawiązują do charakteru logo. Mowa nie tylko o materiałach marketingowych, lecz także np. papierowych torbach na zakupy czy pudełkach na produkty.

Niezwykle ważne jest jeszcze, aby dobre logo wyraźnie odróżniało Cię od konkurencji. Dla przykładu porównaj kilku przedstawicieli tych samych branż, aby przekonać się, że najpopularniejsze marki, które oferują podobne produkty i/lub usługi, mają zupełnie różne znaki graficzne. Przykładem może być Coca-Cola i Pepsi, Apple i Dell czy Opel i Volkswagen.

Co jeszcze istotne, dobre logo powinno być ponadczasowe. Miej na uwadze, że ten najważniejszy symbol marki będzie charakterystyczny dla niej przez najbliższe lata, a nawet dekady, dlatego zastanawiając się nad projektem dobrego logo, myśl perspektywicznie i nie zważaj na chwilowe trendy w grafice, ale stawiaj na uniwersalne kreski i formy.

Podsumowując, dobre logo to takie, które łatwo zapada w pamięć, jest oryginalne, proste i ponadczasowe. Przygotowanie dobrego logo potraktuj jak otwarcie furtki do udanej identyfikacji wizualnej Twojej marki lub firmy. Przekonaj się, że dobre logo każdego dnia pracuje na rozpoznawalność i sukces biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj