Ostatni miesiąc w roku to czas, kiedy rzadziej myśli się o odwiedzinach w ogrodzie. Wbrew pozorom, to jednak jeden z bardziej pracowitych okresów – zwłaszcza jeśli postanowisz zapewnić swoim roślinom najwyższy poziom ochrony.
Zimą życie spowalnia – również to ogrodowe, które nieco hamuje, przynajmniej na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości, w grudniu, gdy spadają temperatury, niektóre patogeny zyskują idealne warunki do rozwoju. To tylko jeden z wielu powodów, dla których należy zadbać o uprawiane rośliny w kompleksowy sposób. Zanim rozpocznie się ten miesiąc, warto sporządzić kalendarz prac, które powinny zostać wykonane przed nadejściem dni o największych amplitudach temperatur.
Bielenie wapnem
Standardowa czynność, wykonywana w sadach i ogrodach, w których rosną drzewka owocowe. Często bywa wykonywane za wcześnie lub za późno, przez co efekt ochronny nie zostaje do końca osiągnięty. Większość doświadczonych właścicieli ogrodu wykonuje je dopiero w połowie grudnia. Największe wahania temperatur pojawiają się bowiem dopiero na przełomie stycznia i lutego. Jak przygotować roztwór, który można wykorzystać do bielenia drzewek? Wystarczy rozpuścić wapno palone w wodzie w stosunku 1:5. Tak przygotowaną mieszaniną trzeba pokryć pnie i konary, co zapobiegnie pękaniu kory i, tym samym, osłabieniu drzewek.
Opryski
Stosowanie zapobiegawczo preparatów, które pomogą uchronić roślinę przed chorobą, jest równie istotne jak bielenie. Możesz do tego wykorzystać jeden z grzybobójczych środków Substral. Działaj zwłaszcza, jeśli zauważyłeś objawy rdzy lub innej choroby na roślinach w sąsiedztwie – wilgoć i wiatr to ich sprzymierzeńcy, bo pomagają się rozprzestrzeniać patogenom. Tego rodzaju środki pomogą również ograniczyć gnicie roślin korzeniowych, częste przy ekstremalnych warunkach.
Usuwanie śniegu
Niepozorna, ale istotna czynność, o której warto pamiętać z rozpoczęciem zimowego sezonu. Pierwsze śniegi mogą znacznie obciążyć wrażliwe konary. Warto więc odciążyć je, strzepując warstwę białego puchu.