Każdy, kto pragnie zacząć inwestować na rynku kapitałowym musi posiadać konto maklerskie. Czym ono jest? Czym kierować się przy wyborze konta maklerskiego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest konto maklerskie?

Konto maklerskie, które nazywane jest również rachunkiem maklerskim, czy też rachunkiem inwestycyjnym jest kontem prowadzonym przez brokera, które umożliwia zakup oraz przechowywanie różnego rodzaju instrumentów finansowych. Warto bowiem wiedzieć, że rachunek maklerski pozwala nie tylko handlować akcjami, ale również inwestować w obligacje, czy fundusze, których przykładem mogą być popularne ETF-y. Co więcej, to właśnie rachunek inwestycyjny pozwala handlować na giełdzie walutowej, czy inwestować w kontrakty terminowe. Prowadzeniem kont maklerskich zajmują się brokerzy, czyli podmioty będące pośrednikami pomiędzy giełdą i inwestorem. Obecnie rachunki maklerskie prowadzone są online, dzięki czemu zarówno ich otwarcie, jak i samo inwestowanie jest bardzo wygodne i nie wymaga wychodzenia z domu.

Czym kierować się wybierając konto maklerskie?

Mając świadomość tego, że konto maklerskie jest niezbędne do inwestowania na rynku kapitałowym warto wiedzieć również, że oferty poszczególnych brokerów znacznie się różnią. W związku z tym przy wyborze rachunku inwestycyjnego należy przeanalizować kilka istotnych kwestii. Jakich? Jedną z najważniejszych są z pewnością możliwości inwestycyjne, ponieważ konto maklerskie powinno umożliwiać inwestowanie w szeroką gamę instrumentów finansowych, które są notowane na wielu światowych giełdach. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Szczegółowe informacje w tym zakresie zostały przedstawione w artykule opisującym tajniki inwestowania na giełdzie, jednak do najważniejszych aspektów należy zaliczyć m.in.:

  • wysokość opłat pobieranych przez brokera, które mogą być naliczane nie tylko z tytułu prowadzenia rachunku, ale również z tytułu przeprowadzania konkretnych transakcji;
  • wiarygodność brokera, który powinien posiadać odpowiednie certyfikaty;
  • poziom wsparcia technicznego oferowany przez brokera (m.in. na infolinii), ponieważ przekłada się on na komfort inwestowania;
  • jakość udostępnianej platformy inwestycyjnej, która może być dostępna zarówno w wersji standardowej, jak i pro.

Inwestowanie na rynku kapitałowym – ryzyko

Otwierając konto maklerskie należy zdawać sobie sprawę z faktu, że inwestowanie na rynku kapitałowym wiąże się z ryzykiem. Powoduje ono, że inwestor może zarówno pomnożyć posiadany kapitał, jak i go utracić. W związku z tym skuteczność inwestycji zależy od umiejętności minimalizowania ryzyka, co wymaga opierania podejmowanych decyzji na wiarygodnych danych i rzetelnych analizach. Istotne w tym przypadku jest również odpowiednie zarządzanie budżetem oraz ograniczenie emocji.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór rachunku maklerskiego powinien uwzględniać wiele kwestii. Jest to istotne, ponieważ oferty poszczególnych brokerów różnią się pod wieloma względami, co przekłada się nie tylko na komfort inwestowania, ale również wysokość potencjalnych zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj