Współczesna stomatologia dysponuje wieloma nowoczesnymi technikami diagnostycznymi. Do oceny stanu uzębienia pacjenta powszechnie stosuje się zdjęcia wykonywane z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Jednym z nich jest zdjęcie cefalometryczne, zwane potocznie „cefalo”, które w niektórych sytuacjach okazuje się niezastąpione. Na czym polega cefalometria i czego pozwala się dowiedzieć?

Czym jest cefalometria?

Cefalometria jest rodzajem badania rentgenowskiego, polegającym na prześwietleniu tkanek niewielką dawką promieni rentgenowskich. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się przystawkę do aparatu pantomograficznego. W trakcie badania pacjent zostaje ustawiony pod aparatem, a jego głowa jest unieruchamiana przy pomocy specjalnych uchwytów nakładanych na nos i uszy. Zdjęcie cefalometryczne wykonuje się głównie w pozycji bocznej, ale w niektórych gabinetach możliwa jest także realizacja zdjęcia w pozycji przedniej czy skośnej.

Zdjęcie cefalometryczne wykorzystywane jest przede wszystkim w ortodoncji. Pozwala poznać wygląd czaszki i tkanek twarzy – zarówno twardych, jak i miękkich – oraz podniebienia twardego i zatok przynosowych. Dzięki niemu lekarz ortodonta może ocenić ich stan oraz dowiedzieć się, czy wada zgryzu nie wynika z przyczyn anatomicznych. Ponadto zdjęcie cefalometryczne umożliwia ocenę wieku kostnego pacjenta oraz pobranie pomiarów określonych struktur potrzebnych do opracowania planu leczenia ortodontycznego.

Czy zdjęcie cefalometryczne jest bezpieczne?

Zdjęcie cefalometryczne jest bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia – zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. W trakcie badania tułów pacjenta jest osłaniany specjalnym ołowianym fartuchem. Coraz więcej gabinetów dentystycznych wykonuję cefalometrię cyfrową, w której zamiast tradycyjnej kliszy stosuje się czujnik elektroniczny. Jednym z takich miejsc jest przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku. Cefalometria cyfrowa pozwala znacznie ograniczyć dawkę promieniowania. Ponadto istnieje możliwość edycji zdjęcia – jego powiększenia, wyostrzenia czy pobrania pomiarów w sposób cyfrowy. Znacząco ułatwia to interpretację wyników i postawienie właściwej diagnozy.

Ile kosztuje zdjęcie cefalometryczne?

Zdjęcie cefalometryczne nie należy do drogich badań – w większości gabinetów cena za jego wykonanie wynosi od 70 do 100 zł. Pacjent otrzymuje zdjęcie wydrukowane na kliszy medycznej oraz zapisane w postaci cyfrowej na płycie CD, dzięki czemu można je łatwo przechowywać i zarchiwizować w dokumentacji medycznej. Warto mieć jednak na uwadze, że rzadko wykonuje się wyłącznie zdjęcie cefalometryczne – zwykle ortodonta zleca także zrealizowanie zdjęcia panoramicznego zębów oraz wycisków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj