Wybór właściwej platformy inwestycyjnej może mieć spory wpływ na możliwość osiągnięcia zysków z obrotu akcjami i innymi instrumentami finansowymi. Czym powinno charakteryzować się takie rozwiązanie?

Co to właściwie jest platforma inwestycyjna?

Warto przede wszystkim podkreślić, że indywidualni inwestorzy nie mogą samodzielnie zawierać transakcji na rynkach finansowych, na przykład na giełdzie. Do takich czynności uprawnione są tylko wybrane podmioty – w Polsce są to brokerzy i maklerzy dysponujący odpowiednimi licencjami. Aby móc obracać akcjami czy innymi instrumentami finansowymi, należy zatem założyć konto u takiego pośrednika – przed rozpowszechnieniem się rozwiązań online wymagało to przeważnie wizyty w banku lub firmie inwestycyjnej.

Obecnie zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na grę na giełdzie są platformy inwestycyjne. To rozwiązania w postaci aplikacji lub stron internetowych, które znacznie upraszczają cały proces składania zleceń kupna i sprzedaży. W wielu przypadkach mogą one oferować również dodatkowe funkcje, na przykład dostęp do narzędzi analitycznych. Takie platformy są oferowane między innymi przez specjalistyczne banki inwestycyjne – jednym z takich podmiotów jest duński bank Saxo, który odznacza się między innymi bardzo szerokim wyborem rynków.

Funkcjonalność platformy inwestycyjnej

Samo składanie zleceń to dopiero początek. Rozbudowana platforma inwestycyjna powinna skupiać się na zapewnianiu użytkownikom informacji, które pomogą podjąć odpowiednie decyzje. Z tego względu warto postawić na rozwiązania, które oferują dostęp do najważniejszych wskaźników analizy technicznej i informacji z zakresu analizy fundamentalnej bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Co istotne, inwestorzy powinni mieć możliwość skorzystania z różnych wariantów zleceń. Szczególnie warto zwrócić uwagę na limity „stop loss” i „take profit” – dzięki nim możliwe będzie zamknięcie pozycji przy określonej stracie lub zysku. Automatyzacja zleceń pozwala skutecznie wdrożyć strategię inwestycyjną minimalnym nakładem czasu.

Prowizje i spready

Decydującym czynnikiem przy wyborze platformy inwestycyjnej często okazuje się koszt korzystania z danego rozwiązania. Znaczenie ma tutaj kilka różnych opłat, wśród których najważniejsze to:

  • spread – różnica między ceną zakupu i sprzedaży danego aktywu, szczególnie istotna w przypadku rynku Forex;
  • prowizje za zlecenia – mogą być różne w zależności od wybranego rynku;
  • prowizje za prowadzenie konta – w wielu przypadkach są one pobierane na przykład przy braku aktywności na rachunku.

Pod tym względem zasada jest prosta: im mniejsze prowizje, tym większe korzyści dla inwestora. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę także na narzędzia dostępne w ramach danej platformy – może się okazać, że delikatne różnice w cenie będą rekompensowane przez większą funkcjonalność czy dostęp do interesujących nas rynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj