Pisanie piórem w dawnych czasach było ogromnym przywilejem. Ba! Bywało i tak, że wykorzystywało się do tego celu ptasie pióra, co w obecnych czasach nie jest już spotykane. Dziś pióra wyglądają zgoła inaczej. Metalowa lub stalowa konstrukcja, która wnętrze ma wypełnione atramentem, niczym nie przypomina prymitywnych i dawnych gadżetów dla pisarzy. W sklepach można spotkać dwa podstawowe rodzaje piór – wieczne i kulkowe. Jakie są różnice między nimi?

  1. Pióro wieczne i kulkowe – odmienny wygląd
  2. Budowa pióra wiecznego
  3. Czym się różni pióro kulkowe od wiecznego?
  4. Jakie są zalety i wady obu piór?

Pióro wieczne i kulkowe – odmienny wygląd

Wydawać by się mogło, że wygląd ma małe znaczenie, jednak w przypadku piór jest całkiem inaczej. Owszem, dopóki są zamknięte, to niczym się nie różnią. Wystarczy jednak zdjąć skuwkę i można od razu zobaczyć, że budowa stalówki w przypadku jednego i drugiego rodzaju jest inna. Pióro wieczne charakteryzuje się tym, że może mieć różny kształt i rozmiar, natomiast pióra kulkowe swoją końcówką przypominają tradycyjny długopis. Rozbieżności wynikają głównie z tego, w jaki sposób atrament spływa w nich do stalówki.

Budowa pióra wiecznego

Większość piór wiecznych składa się z sześciu podstawowych części:

  • spływak
  • stalówka
  • korpus
  • sekcja
  • skuwka
  • system do uzupełniania atramentu

Od stalówki w głównej mierze zależy to, jakie grube linie będą kreślone. Reszta elementów pełni funkcje mniej istotne. Warto jednak dodać, że pióro wieczne może być napełnianie w dwojaki sposób. Pierwszym z nich są naboje, które dostępne są w większości sklepów, jednak podczas ich wkładania należy uważać, aby nie pękły. Drugim sposobem jest wykorzystanie konwertera. Najlepsze są pióra i długopisy Montblanc, które cechuje wysoka jakość. Warto na nie także zwrócić uwagę. Można od nich także nabyć serie limitowane piór wiecznych, które produkowane są w małych ilościach egzemplarzy

Czym się różni pióro kulkowe od wiecznego?

Pióro kulkowe jest swoistą hybrydą, która powstała  wyniku połączenia długopisu i pióra wiecznego. W przypadku tego rodzaju pióra występuje końcówka w kształcie kulki, a nie stalówka. Atrament więc nie spływa na stalówkę, a na kulkę, za pomocą której przenoszony jest na kartkę papieru.

Jakie są zalety i wady obu piór?

Pióro wieczne z pewnością prezentuje się bardziej okazale. Jest to przedmiot ponadczasowy, od którego zaczęła się produkcja długopisów i piór kulkowych. Pisanie nim wymaga jednak treningu, ponieważ nie jest to takie proste, jak w przypadku tradycyjnych pisaków. Z pióra kulkowego korzysta się tak samo, jak z długopisu, co może powodować, że użytkownik nie zauważy różnicy między nimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj