Lakier to wizytówka samochodu, która wpływa na jego wygląd, a często również i wartość. Niestety, podczas codziennej jazdy karoseria jest narażona na szereg szkodliwych czynników, więc należy o nią odpowiednio zadbać. Woskowanie, nakładanie powłoki ceramicznej czy korekty warto poprzedzić dekontaminacją lakieru, czyli dokładnym usunięciem wszelkich zabrudzeń.
Po co wykonuje się dekontaminację lakieru?
Na karoserii samochodu gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia i osady, które trudno usunąć w trakcie standardowego mycia – drobiny smoły i asfaltu, pył z klocków hamulcowych oraz resztki owadów. Zabrudzenia te nie wyglądają dobrze i mogą nawet przyspieszać korozję karoserii, więc warto się ich pozbyć poprzez tzw. dekontaminację lakieru. Zabieg wykonuje się nie tylko po to, aby poprawić ogólny wygląd auta. Jest również wskazany przed nałożeniem ochronnej powłoki ceramicznej czy zwykłym woskowaniem, gdyż znacząco poprawia ich efekty.
Dlaczego warto wykonać dekontaminację?
Stan karoserii wpływa na wizualny odbiór samochodu, a co za tym idzie, jego wartość. W trakcie użytkowania auta lakier jest narażony na szereg szkodliwych czynników zewnętrznych. Należą do nich uderzenia kamyków, sól drogowa, promienie UV, grad i śnieg czy zmiany temperatur. Warto więc regularnie dbać o karoserię, a zabiegi pielęgnacyjne i ochronne są znacznie skuteczniejsze, jeśli przed ich wykonaniem usuniemy z lakieru uciążliwe zabrudzenia. Z pomocą przychodzi nam dekontaminacja!
Jak wygląda proces dekontaminacji lakieru?
Usługę dekontaminacji oferują fachowe warsztaty, ale po zaopatrzeniu się w odpowiednie preparaty i odrobinę cierpliwości można wykonać ją również samodzielnie w czystym pomieszczeniu. Na proces składa się kilka etapów, które prawidłowo przeprowadzone przynoszą spektakularne efekty. Warto jednak pamiętać o zapoznaniu się z instrukcjami na opakowaniach wybranych preparatów, gdyż niewłaściwie stosowane, mogą nawet spowodować uszkodzenie lakieru. Poszczególne etapy dekontaminacji nieco szerzej opisujemy poniżej.
Mycie samochodu
Zaczynamy od dokładnego umycia samochodu, które warto podzielić na dwa etapy. Najpierw, w ramach mycia wstępnego, sięgamy po pianę aktywną, która usuwa znaczną część zabrudzeń. Później, w trakcie mycia zasadniczego, najlepiej zastosować metodę dwóch wiader, która pozwala uniknąć zarysowań lakieru. Do jednego wlewamy czystą wodę do płukania gąbki, a w drugim rozcieńczamy szampon samochodowy. Na koniec pamiętamy o osuszeniu osuszeniu samochodu przy pomocy miękkiej szmatki.
Usuwanie zabrudzeń mineralnych
Kolejny etap dekontaminacji to usunięcie resztek smoły, asfaltu oraz żywicy. W tym celu sięgamy po specjalny środek – tzw. tar remover. Nakładamy go na suchy lakier i pozostawiamy na określony przez producenta czas. Następnie, jeśli zachodzi taka potrzeba, przecieramy powierzchnię miękką szmatką i na koniec obficie spłukujemy resztki preparatu wodą. Warto wiedzieć, że środki typu tar remover można również wykorzystać do usunięcia resztek kleju, np. po winietach i naklejkach.
Usuwanie zabrudzeń metalicznych
Zabrudzenia metaliczne to najczęściej pył z klocków hamulcowych, który lubi się gromadzić na felgach i dolnych częściach drzwi. Proces ich usuwania nazywamy deironizacją, a środki w nich stosowane deironizerami. Najczęściej mają one formę atomizera lub żelu, a po nałożeniu na lakier i felgi wywołują spektakularny efekt krwawienia – zabrudzenia spływają z powierzchni zabarwione na czerwono. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, podczas aplikacji deironizera można wykorzystać szczotkę. Po usunięciu zabrudzeń, resztki preparatu spłukujemy z lakieru obfitym strumieniem wody.
Glinkowanie
Pora na glinkowanie, które pozwala usunąć pozostałe zabrudzenia i uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Z glinki formujemy niewielki dysk i przecieramy nim lakier, kawałek po kawałku. Gdy krążek się zabrudzi, składamy go na pół i kształtujemy dysk od nowa. Dla lepszego poślizgu można zastosować quick detailer lub odrobinę wody z szamponem samochodowym.
Ponowne mycie
Końcowy etap dekontaminacji lakieru to ponowne mycie, które pozwala usunąć resztki stosowanych preparatów. Po jego zakończeniu lakier jest idealnie czysty i gotowy na woskowanie, nakładanie powłoki ceramicznej lub ewentualne korekty.
Szukasz wysokiej jakości środków do samodzielnej dekontaminacji lakieru? Wszystko, co potrzebne, znajdziesz na nocar.pl.
Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com