Na dźwięk nazwy styl francuski myślimy zwykle o bogato zdobionych wnętrzach pałacowych, jest to trafne skojarzenie. Szkoła ta wyróżnia się bowiem projektami aranżacji łączącymi lekkość i bogato zdobioną elegancję. Stonowane barwy mebli, firan i ścian sprawiają, że są to ponadczasowe wnętrza!

Styl francuski, uwagi ogólne i założenia

Korzenie stylu francuskiego sięgają około 250 lat wstecz, gdy we Francji panował Ludwik XIV. To właśnie w tym okresie wykształcił się, i spopularyzował w bogatych rezydencjach, styl stawiający sobie za główne filary lekkie barwy, bogato zdobione meble oraz dodatki dekoracyjne w postaci luksusowych dywanów, barwnych zasłon okiennych czy obrazów. Zapewne każdy z nas kojarzy, choćby tylko ze zdjęć, wnętrza pałacu w Wersalu, ich reprezentacyjna elegancja cieszy się od lat niesłabnącą popularnością wśród osób aranżujących swój wymarzony dom. Styl francuski jest efektownym sposobem na wykreowanie pomieszczenia, w którym będziemy podejmowali gości, dlatego najczęściej spotykamy go w salonach bądź jadalniach.

Okno w stylu francuskim musi być udekorowane

Wbrew pozorom okno jest równie istotną częścią stylu francuskiego, jak meble czy dekoracyjne parkiety podłogowe. Jest to związane z główną cechą tych aranżacji, a mianowicie z przestrzenią, styl francuski dedykowany jest do bardziej przestronnych wnętrz, wysokich i z dużą ilością okien. Dzięki temu pomieszczenia te są widne, co jest nie bez znaczenia dla dobrego samopoczucia domowników. Jako że okna w stylu francuskim są liczne i duże, to i dekoracje okienne w postaci firan, zasłon czy kotar muszą być elementem o wysokich walorach ozdobnych. Styl francuski to, jak już zauważyliśmy na podstawie zdjęć, ozdobne zasłony do pokoju o typowo luksusowych, wręcz pałacowych, walorach wizualnych. Zazwyczaj dominują wśród nich dobre gatunkowo tkaniny, czyli także nieco cięższe, o pastelowych barwach, choć nie brak wśród kotar i takich o odcieniach bordo, czy ciemnego błękitu, przełamanego złotymi lamówkami. Równie dekoracyjne są i firany, najpopularniejsze są białe modele, nierzadko nawet muślinowe, rzadziej o bardzo delikatnej stonowanej barwie. Najbardziej dekoracyjnym rodzajem firanek okiennych są firany koronkowe, wyglądają one szczególnie dobrze dzięki przyozdabiającym je roślinnym motywom dekoracyjnym.

Automatyczne karnisze do zasłon, cenny dodatek na francuskich oknach

Choć karnisze okienne w stylu francuskim powinny być zwykle wykonane z bogato rzeźbionego drewna, to jednak karnisze elektryczne także są warte rozważenia. Wynika to przede wszystkim z liczby okien, dużej wysokości pomieszczeń i większego ciężaru dobrych gatunkowo, uszytych na wymiar zasłon. Częste zasłanianie i odsłanianie okien może być kłopotliwe, a korzystając z automatycznego karnisza elektrycznego, staje się to banalnie proste i szybkie. Nie powinniśmy również obawiać się o efekt wizualny, gdyż sklep Małgorzata posiada w ofercie wiele modeli, które swoją kolorystyką wkomponują się w całokształt projektu.

Przyciemniające kotary do sypialni w stylu wersalskim

Sypialnie w stylu wersalskim wyróżnia przede wszystkim duże łóżko z baldachimem, ewentualnie o bogatych i licznych zdobieniach. Dzięki temu mebel ten jest zarówno wygodny, daje nam dużą przestrzeń do snu, jak i stanowi on ozdobę. Niestety, nocny odpoczynek w sypialni inspirowanej projektami w stylu wersalskim, bywa niekiedy zakłócony przez zbyt intensywne oświetlenie miejskie. Liczne i duże okna wymagają nie tylko szytych na zamówienie firan, lecz i zasłon przyciemniających. Wykonane z tkaniny typu dimout dekoracje okienne zapewnią nam komfortowy półmrok. Jeżeli więc pragniemy niezmąconego spokoju, to dekoracje te są dla nas idealnym rozwiązaniem! Szczególnie, gdy uwzględnimy jeszcze, że zasłony dimount również mogą być uszyte z bardzo ładnych i trwałych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj