Została uwieczniona m.in. w powieści Victora Hugo, animacji Disneya oraz grze komputerowej z serii Assasin’s Creed. Teraz katedrę Notre-Dame w Paryżu – bo to właśnie o niej mowa – można podziwiać również na monecie kolekcjonerskiej wyemitowanej przez Republikę Konga.

Serce Paryża

Budowlę tę, wznoszącą się na wyspie Île de la Cité, w miejscu znajdujących się tam przedtem dwóch średniowiecznych kościołów, a jeszcze wcześniej – świątyni pogańskiej, można uznać za serce francuskiej stolicy. Na placu przed katedrą zlokalizowano bowiem kilometr zerowy, czyli punkt, od którego mierzy się dystans pomiędzy Paryżem a innymi miejscowościami.

Nazwa świątyni, Notre-Dame, znaczy „Nasza Pani” i odnosi się do Matki Bożej, która jest jej patronką. Katedrę, która przez wieki imponowała architekturą i zachwycała pięknem, budowano przez blisko dwieście lat – od 1163 do 1345 roku.

15 kwietnia 2020 r. światem wstrząsnęła informacja o tym, że gotycką budowlę trawi ogień. Znaczną część bezcennych zabytków oraz przechowywanych w katedrze relikwii udało się na szczęście uratować, ale pożar zniszczył dach i strzelistą sygnaturkę oraz fragment kamiennego sklepienia. Prace rekonstrukcyjne mające przywrócić zabytkowi jego wcześniejszą świetność będą trwały jeszcze co najmniej kilka lat.

W oczekiwaniu na odbudowę

Tymczasem paryską katedrę Notre-Dame można podziwiać na kolekcjonerskim numizmacie wyemitowanym w ubiegłym roku przez Republikę Konga. Na rewersie okazu przedstawiono imponującą fasadę świątyni Notre-Dame w jej pełnej okazałości.

Złote monety wykonano z kruszcu najwyższej próby, w najwyższej jakości menniczej. Każda z nich waży 0,5 g i ma 11 mm średnicy, a jej nominał to 100 franków. Wartość kolekcjonerską okazów podnosi dodatkowo ścisła limitacja emisji – na całym świecie dostępnych jest jedynie 5000 tych wyjątkowych egzemplarzy. To m.in. dlatego złota moneta przedstawiająca katedrę Notre-Dame w Paryżu będzie w naszej opinii pięknym i cennym uzupełnieniem każdego numizmatycznego zbioru.

Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z numizmatyką, odwiedź koniecznie blog Skarbnicanarodowa.info.pl. Znajdziesz tam wiele ciekawostek oraz przydatnych informacji praktycznych. Sprawdź już teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj