Długo zapowiadany system e-TOLL działa już pełną parą. Obowiązuje wszystkich kierowców, chociaż w zależności od rodzaju pojazdu dotyczy innych odcinków dróg. Kierowcy pojazdów osobowych muszą się martwić o elektroniczne opłaty tylko na autostradach, i to wyłącznie niektórych. Na jakich odcinkach obowiązuje e-TOLL? Sprawdź!
Czym jest e-TOLL i jak go obsługiwać?
e-TOLL to nowy i dość kontrowersyjny system poboru opłat na autostradach. Celem jego wprowadzenia była automatyzacja związanych z tym procesów. Opłaty są w nim pobierane elektronicznie, bez konieczności stania w kolejce do bramki, pobierania biletu czy czekania na to, aż podniesie się szlaban. Naliczane są zaś na podstawie danych GPS. Dlatego każdy kierowca musi mieć odpowiednie urządzenie lokalizacyjne e-TOLL (typu ZSL lub OBU) lub zainstalowaną w urządzeniu mobilnym aplikację e-TOLL PL.
Większość kierowców pojazdów osobowych korzysta z tego ostatniego rozwiązania. Aby rozliczyć przejazd, należy się wcześniej zarejestrować w systemie. Tuż przed wjechaniem na płatny odcinek trzeba natomiast uruchomić aplikację i wybrać opcję rozpoczęcia przejazdu. Następnie należy go również zakończyć w aplikacji. Opłata za przejechane kilometry będzie naliczona automatycznie i pobrana z przedpłaconego konta. Alternatywnie można skorzystać również z aplikacji e-TOLL PL BILET w celu elektronicznego wykupienia pojedynczego biletu na przejazd danym odcinkiem drogi.
Gdzie obowiązuje system e-TOLL?
Tym samym docieramy do najważniejszego pytania – gdzie obowiązuje system e-TOLL? Będąc kierowcą, warto to wiedzieć – do przejazdu odcinkiem, który pod niego podlega, trzeba się odpowiednio przygotować. Na szczęście kierowcy samochodów osobowych muszą pamiętać o wykorzystaniu aplikacji lub specjalnego biletu tylko na autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Mowa tu o dwóch odcinkach autostrad:
- A2 Konin – Stryków,
- A4 Wrocław – Sośnica.
Oczywiście ta lista w przyszłości może się wydłużyć. Docelowo w Polsce mają być bowiem płatne przejazdy wszystkimi autostradami. Istnieje również możliwość rozszerzenia działania systemu e-TOLL na drogi podlegające innym zarządcom.

e-TOLL obowiązuje kierowców pojazdów lekkich (poniżej 3,5 t) tylko na dwóch odcinkach autostrad. W przyszłości ta lista prawdopodobnie zostanie jednak wydłużona.
Jak płacić za autostrady, na których nie obowiązuje e-TOLL?
Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce istnieją także inne autostrady płatne, podlegające innym zarządcom. Są to tzw. odcinki koncesyjne. Należą do nich:
- A1 na odcinku Rusocin – Nowa Wieś,
- A2 na odcinku Konin – Świecko (z wyłączeniem odcinka pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód),
- A4 na odcinku Kraków – Katowice.
Na tych autostradach nie działa aplikacja e-TOLL. Kierowcy są zobowiązani do korzystania ze starych, dobrych bramek i czekania w kolejkach przy dużej intensywności ruchu. Trzeba więc przyznać, że nowy system wprowadza nieco chaosu komunikacyjnego.
e-TOLL – kary za brak opłat
Trzeba też pamiętać, że za brak wniesienia stosownej opłaty za przejazd naliczane są kary. e-TOLL to nie tylko technologia monitorująca dane GPS i aplikacja na urządzenia mobilne, ale również system rozpoznawania tablic rejestracyjnych i specjalne radiowozy służące do namierzania uchylających się od płatności lub po prostu zapominalskich czy nieświadomych. Za brak opłaty na autostradzie kierowcy samochodu osobowego grozi 500 zł kary (kierowcy ciężarówki 1500 zł). Dlatego warto się mieć na baczności!