To naturalne, że człowiek się poci, jednak gdy poci się w nadmiarze naturalne już nie jest. Problem nadmiernej potliwości dotyczy nawet 3% populacji i zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn. Na szczęście są sposoby na walkę z tym nadpotliwością. Czas je poznać.

Nadmierna potliwość – to musicie wiedzieć!

Wyobraźcie sobie, że na skórze człowieka znajduje się od 3 do 4 mln gruczołów potowych. Zatem gdy zmagacie się z nadpotliwością, może się Wam wydawać, że trudno jest pozbyć się tego problemu. Ale nie do końca tak jest. Wiele osób z powodu nadmiernego pocenia się odczuwa codzienny dyskomfort, wstyd, ale też stresuje się, co oczywiście jeszcze nasila problem. Jednocześnie nie trzeba wcale sięgać po środki farmakologiczne i można spróbować prostych sposobów. Zacznijmy może od diety. Powinna być ona lekkostrawna i oparta o dużą ilość świeżych warzyw. Natomiast należy wyeliminować z niej pikantne potrawy, a także dania z dodatkiem cebuli czy czosnku, które nie tylko wzmagają intensywność pocenia się, ale też zwiększają brzydki zapach. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w potas. Należą do nich pomidory, ale też ziemniaki, arbuzy, szpinak i oczywiście ziemniaki. Codzienna dieta powinna być lekkostrawna, a do tego należy zwiększyć podaż płynów, szczególnie wody niegazowanej. Natomiast całkowicie trzeba zrezygnować z jedzenia śmieciowego, a także alkoholu i to nawet jeżeli spożywacie go w malutkich ilościach. Zabronione jest też palenie papierosów.

Postawcie na niezawodny antyperspirant

Oczywiście częścią codziennej higieny jest stosowanie odpowiedniego antyperspirantu. Tutaj zwykły dezodorant się nie sprawdzi. Otóż odpowiedni jest antyperspirant dla mężczyzn bez alkoholu czy soli aluminium, które podrażniają skórę. Warto wiedzieć, że antyperspirant może mieć w składzie choćby tlenek magnezu, który absorbuje nawet cztery razy więcej wody niż antyperspirant, a do tego ma działanie bakteriobójcze. Taki kosmetyk należy nałożyć na suchą skórę. Następnie trzeba poczekać przez około 10 minut aż się wchłonie. Dzięki temu nie zabrudzicie ubrań. Dla zwiększenia poziomu higieny należy jeszcze ogolić bądź przynajmniej podciąć włosy pod pachami.

Jak ograniczyć stres?

Stres nasila nadpotliwość i niestety może spowodować, że zacznie się pocić niemal całe ciało. Dlatego też trzeba podjąć działanie, które sprawi, iż lepiej będziecie radzić sobie z nimi. Zasadniczo nie można całkowicie wyeliminować stresu, ale można podjąć walkę, by go ograniczyć. Na pewno skuteczna jest tutaj aktywność fizyczna, która zmniejsza ryzyko negatywnych skutków długotrwałego stresu. Podczas wysiłku dochodzi do osłabienia reakcji stresowej organizmu. Regularna aktywność fizyczna zwiększa też tolerancję obciążeń stresowych, a nawet długotrwałego stresu. Zatem nie pozostaje już nic innego jak zacząć uprawiać sport. Możecie biegać, jeździć na rolkach czy pływać – ważne jest to, by nie siedzieć tylko przed tv. Na początek wystarczy 15 minut, a potem czas możecie wydłużać. Spróbujcie też ziół. Na pewno skuteczne działanie uspokajające ma melisa. Na nadmierną potliwość warto przygotować napar z pokrzywy, skrzypu czy szałwii. Wystarczy tylko zalać łyżeczkę suszu 100 ml wrzątku i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Po tym czasie można już delektować się pysznym ziołowym naparem. Jednocześnie takie napary możecie dodawać do kąpieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj