Zacznijmy od tego czym zajmuje się pośrednik nieruchomości. Jak już sama nazwa wskazuje pośredniczy pomiędzy właścicielami domu, a ewentualnym kupującym. Aby zostać pośrednikiem nie trzeba mieć ukończonych studiów. Idealnym kandydatem na pośrednika nieruchomości będzie osoba, która jest komunikatywna – w głównej mierze prowadzenie rozmów to jej praca, posiada umiejętności negocjacyjne, będzie otwarta na zmiany – rynek nieruchomości zmienia się cały czas oraz będzie odporna na stres – wynagrodzenie jakie otrzyma zależy w dużej mierze od wyników.

Pośrednicy zazwyczaj zatrudniani są na podstawie umowy o współpracę z wynagrodzeniem prowizyjnym. Od tego ile zarobi zależy w jakiej agencji nieruchomości pracuje, jak wysoka jest jego prowizja. Może ona wynosić 3% jak i 10% od sprzedanej nieruchomości. Jeśli mieszkanie kosztuje 500 000 zł, a premia wynosi 2% to zarobek wynosi 10 000zł. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przez pierwsze dwa lub trzy miesiące premie nie będą przynosić dochodów. Wszystko zależy od tego jak bardzo wdrążymy w życie informacje zdobyte na szkoleniu. Czasami również zdarzają się przypadki, gdzie przez swój pierwszy miesiąc pracownik sprzeda nieruchomość. Dużo zależy od naszego stylu pracy.

Niektóre biura nieruchomości proponują umowę o pracę z określonym wynagrodzeniem plus prowizjami zależnymi od sprzedaży lub umowę zlecenie. Jednak często w takich przypadkach wysokość wynagrodzenia prowizyjnego jest niższa. Najczęściej wyższa prowizja jest dostępna przy sprzedaży ziemi, która wymaga większych nakładów na marketing. Właściciele posesji płacąc wyższą prowizję za pośrednika nieruchomości mogą liczyć na takie udogodnienia jak: usługi dekoratora wnętrz, inspektorzy budowlani, prawnicy, malarze oraz fotograf. Na większe zarobki może liczyć osoba, która działa na własną rękę, jeśli chodzi o prezentacje domów czy mieszkań. Najczęściej agencja w której pracuję pośrednik ma bazę klientów, którzy chcą kupić dom lub mieszkanie. Dzięki temu nie marnują czasu na ewentualne prezentowanie domu czy mieszkania, gdy już wie, że lokum nie zainteresuje ewentualnego kupca przez zbyt mały korytarz czy widok na sąsiadujące bloki.

Od tego ile finalnie pośrednik zarobi zależy wiele czynników, m.in: czy jest to osoba doświadczona w branży. Agencje skłonne są płacić więcej osobom, które są samodzielne na swoim stanowisku pracy. Na wyższą prowizje możemy liczyć w zależności od tego jaki dana agencja posiada model pracy: czy obsługujemy tylko sprzedających lub kupujących. Czy prowizja jest tylko od sprzedającego czy od obu. Niektóre firmy uzależniają wysokość prowizji od wyznaczonego na dany miesiąc limitu transakcji lub obrotu. Dodatkowo pośrednik nieruchomości może zarobić dodatkowe pieniądze przez polecenia.

Pracownik może polecać klientom kredyty bankowe, usługi firm remontowych i dostawać za to prowizje. Raport z portalu wynagrodzenia.pl szacuje, że mediana miesięcznych zarobków w tej branży wynosi 4000zł brutto. Serwis Freedom Nieruchomości podaje, że średnie roczne zarobki pośrednika to 116 000zł netto. Autorzy jednak podkreślają, że miesięczne pensje mogą wahać się w przedziale od 5 do 20 tysięcy złotych. Na wyższe kwoty prowizji mogą liczyć osoby pracujące w dużych miastach jak Warszawa czy Poznań.

Zarobki pośrednika nieruchomości w dużej mierze zależą tylko od niego. W zależności od zaangażowania pracownika oraz wykonywania najważniejszej rzeczy w tej branży – spotkań z klientami. Naszym celem powinno być umówienie ich jak największej ilości. Im jest ich więcej tym więcej ofert, transakcji oraz prezentacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj