Masz problem ze skokami cukru? Niedocukrzenie może być groźne, dlatego przyda ci się płynna glukoza. Wbrew pozorom nie każdy słodki produkt nadaje się jako ratunek przy hipoglikemii. Co warto wiedzieć o tym cukrze prostym?

Główny dostawca energii

Cukry nie mają dobrej opinii wśród dietetyków. Nie chodzi jednak o to, aby całkowicie eliminować je z diety. Cukry proste występują w wielu produktach spożywczych. Są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Stanowią błyskawiczny zastrzyk energii. To właśnie dlatego płynna glukoza jest doskonałym środkiem na uzupełnienie niedoboru cukru. Zamknięta w wygodnej tubce z nakrętką oraz miarką, zawiera wymienniki węglowodanowe. Nie trzeba z nią nic dodatkowego robić, ponieważ to produkt gotowy do spożycia.

Czym jest hipoglikemia?

To stan, którego boi się każda osoba, chorująca na cukrzycę. Może prowadzić do poważnych sytuacji, jak utrata przytomności, a nawet śmierć. Czy wiesz, jak reagować w takiej sytuacji? Najlepiej powiedzieć swoim bliskim i współpracownikom, co powinni zrobić. Niedocukrzenie, czyli nagły spadek cukru ma miejsce gdy poziom cukru (glukozy) w osoczu spada poniżej 70 miligramów na decylitr. Borykają się z nim osoby chorujące na cukrzycę typu I i II oraz kobiety, mające cukrzycę ciążową. Symptomy hipoglikemii to m.in. bladość powłok, niepokój, drażliwość, nerwowość, osłabienie. Poszerzają się źrenice, skóra nadmiernie się poci.

Jak postępować przy zbyt niskim cukrze?

Płynna glukoza może uratować życie. Jest najlepszym zabezpieczeniem każdego cukrzyka, dlatego powinna być w zasięgu jego ręki. Wystarczy ją podać osobie potrzebującej. Glukoza jest w saszetce, którą się rozrywa, lub w otwieranej tubce. Wystarczy jej zawartość podać do ust. Błyskawicznie się wchłania, przez co stan chorego ulega poprawie. Taki scenariusz jest możliwy przy stosunkowo lekkiej hipoglikemii. Jej cięższy stan wymaga podania domięśniowo glukagonu, który osoby z cukrzycą zwykle też mają przy sobie.

Czysta glukoza czy sok owocowy?

Zastanawiasz się, czy płynna glukoza jest konieczna, skoro można się napić czegoś słodkiego? Soki owocowe zawierają wiele cukrów, ale mają też w swoim składzie błonnik, który opóźnia wchłanianie się cukru w jelicie. Podobny efekt uzyskuje się przy podaniu choremu banana. Czy na niedocukrzenie pomaga kostka zwykłego cukru? Jej głównym składnikiem jest sacharoza, zbudowana z glukozy i fruktozy. Niestety, również fruktoza wchłania się wolniej. Czysta glukoza działa szybciej. Wiedzą o tym również osoby, które wspomagały się nią, mając kaca. Hamuje zmiany metaboliczne, wywołane przez etanol. Sprawia też, że organizm szybciej się odtruwa.

Powtarzające się incydenty niedocukrzenia mają negatywny wpływ na narząd wzroku, układ sercowo-naczyniowy, a także ośrodkowy układ nerwowy. Warto uważać na swój organizm i nie doprowadzić do hipoglikemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj