Metoda zabezpieczenia stali przed korozją z wykorzystaniem wyjątkowych właściwości cynku to innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia konstrukcją trwałość na kilkadziesiąt lat, odporność na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych oraz atrakcyjne walory estetyczne. Różne metody cynkowania dopasowywane są do oczekiwań względem elementów, ich rozmiarów i przeznaczenia.

Doskonały sposób zabezpieczenia przed rdzą

Wykorzystanie cynku pozwala skutecznie ochronić elementy metalowe przed korozją. Specyficzne właściwości cynku sprawiają, że na etapie powstawania powłoki wiąże się ona z metalem tworząc zwartą i jednolitą powierzchnię. Cynk dociera do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca, dzięki czemu niemożliwe jest, by element zaczął rdzewieć. Powłoka cynkowa jest o wiele bardziej odporna na niekorzystne działanie wody i powietrza niż sam metal, jeśli więc dojdzie do rdzewienia, to w pierwszej kolejności poddany mu będzie cynk. W ten sposób metal chroniony będzie dłużej.

Rodzaje cynkowania

Sposobów pokrywania cynkiem elementów metalowych jest wiele, choć celem każdej jest wytworzenie trwałej i odpornej powłoki cynkowej. Jednak najczęściej wykorzystywane są dwie:

  1. Cynkowanie galwaniczne – polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego. Przed rozpoczęciem działań element metalowy musi zostać odtłuszczony, a następnie poddany trawieniu. W ten sposób dojdzie do korozji, w wyniku której element zostanie ocynkowany. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko zabezpieczenie metalu, ale również nadanie mu walorów estetycznych. W wyniku cynkowania galwanicznego stal może zyskać kolor czarny, żółty oraz oliwkowy. Warstwa cynku jest bardzo cienka, ale skuteczna.
  2. Cynkowanie ogniowe – metoda polega na mechanicznym nakładaniu powłoki cynkowej. Podobnie jak w przypadku cynkowania gwalnicznego, tak i tutaj konieczne jest odtłuszczenie elementu i poddanie go trawieniu. Dodatkowo jednak przeprowadza się topnikowanie metalu, które zapewnia prawidłowy przebieg cynkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj