Siłowniki hydrauliczne wykorzystywane są w układach hydraulicznych ciężkich pojazdów na budowie oraz maszyn. W związku z tym ich normalna eksploatacja jest związana z występowaniem bardzo dużych obciążeń podczas pracy. To wpływa na częstotliwość występowania awarii tych układów. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze powody usterek siłowników hydraulicznych i gdzie można znaleźć pomoc w ich naprawie, kiedy pojawią się awarie.

Czym spowodowane są najczęściej występujące usterki siłowników hydraulicznych?

Usterki układu hydraulicznego uniemożliwiają poprawne działanie niektórych pojazdów i maszyn. Dlatego ich szybkie i poprawne zdiagnozowanie oraz skuteczna naprawa siłowników hydraulicznych to warunek konieczny do tego, aby zachować ciągłość pracy. Typowe awarie siłowników hydraulicznych to efekt uszkodzenia uszczelnień dławicy i wycieków cieczy roboczej. Może do nich dochodzić podczas normalnej pracy układu, ale także pod wpływem jego przeciążenia.

Awarie eksploatacyjne siłowników hydraulicznych

Najczęściej występujące awarie siłowników hydraulicznych są wynikiem normalnej eksploatacji, choć oczywiście zdarzają się usterki spowodowane nieprawidłowościami podczas pracy układu. Do typowych przyczyn awarii należą:

  1. nieprawidłowe ciśnienie cieczy roboczej lub jej zanieczyszczenie,
  2. zużywanie się prowadnic,
  3. uszkodzenia zewnętrzne siłownika,
  4. praca pod obciążeniem większym, niż zalecane.

Większość awarii siłowników hydraulicznych wymaga profesjonalnej pomocy. Samodzielna wymiana zepsutego elementu lub całej części nie zawsze jest możliwa. Wiedza i umiejętności amatora mogą nie wystarczać. Dlatego najlepiej skorzystać z usług firm specjalizujących się w naprawie podzespołów mechanicznych maszyn budowlanych, np. Siłovex z okolic Bielska-Białej.

Naprawa elementów układu hydraulicznego pojazdów i maszyn

Gdy usterka daje o sobie znać, należy poszukać przyczyny i naprawić uszkodzony element. Warto zacząć od wyjęcia siłownika i sprawdzenia, jak mocno zużyte są części. Obecność przecieków lub widoczne uszkodzenia uszczelnień i tłoczysk wskazują na awarię. Najczęściej występująca awaria – uszkodzenie uszczelnień często wymaga wymiany zniszczonych elementów. Niekiedy potrzebne jest zamontowanie nowego tłoczyska. Szczególnym przypadkiem są uszkodzenia obudowy. Same w sobie nie są dużym problemem, ale zaburzają osiowość siłownika, czym mogą przyczyniać się do powstania awarii.

Prawidłowa praca układu hydraulicznego przekłada się na działanie maszyn budowlanych. Regularne zużywanie się części tych urządzeń może doprowadzić do awarii siłowników. Szybkie zdiagnozowanie problemu i jego usunięcie maksymalnie skróci czas przestoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj