Współczesny przemysł opiera się na wykorzystaniu różnego rodzaju maszyn. Wydajność tych urządzeń w ogromnym stopniu uzależniona jest od jakości części, z jakich są zbudowane – im większa kompatybilność poszczególnych elementów z pozostałymi, tym lepiej. Dlatego tak ważne są odpowiednie metody projektowania oraz technologia produkcji tych komponentów.
Etapy projektowania
Każda, nawet najmniejsza część maszyny przemysłowej musi zostać zaprojektowana w najmniejszych detalach i z uwzględnieniem takich kwestii jak zgodność z obowiązującymi normami oraz oczekiwania odbiorcy części. Nieprawidłowości na etapie projektowana mogą stać się poważnym problemem już po wykorzystaniu gotowych produktów, jeśli okaże się, że np. ich wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne jest poniżej standardów. Etapy projektowania to:
- zebranie danych wejściowych – na tym etapie prowadzonych jest dokładny wywiad na temat oczekiwań oraz potrzeb klienta, a także zebranie istniejącej dokumentacji technicznej, o ile jest dostępna
- Pomiary techniczne – wykonywany jest na istniejących maszynach lub na podstawie zebranych danych wyjściowych
- Projektowanie CAD – to zasadniczy etap. Zebrane dane i pomiary wykorzystywane są do stworzenia wirtualnego, trójwymiarowego elementu, który później stanie się instrukcją dla maszyn CNC wykorzystywanych w produkcji.
Gotowy projekt jest następnie przedstawiany do weryfikacji przez klienta. Jeśli odbiorca ma uwagi, nanoszone zostają odpowiednie poprawki.
Etapy produkcji
Po zaakceptowaniu projektu wykonuje się prototyp elementu, czyli pierwszy egzemplarz wykorzystywany w celach testowych. Na jego przykładzie sprawdza się, czy projekt spełnia swoje zadania, np. czy jest kompatybilny z maszyną oraz czy cechuje się odpowiednią wytrzymałością na czynniki zewnętrzne występujące w miejscu jego domyślnego montażu, np. tarcie, temperaturę, kontakt z substancjami chemicznymi etc. Jeśli nie, projekt jest aktualizowany, a na jego podstawie powstaje kolejny prototyp, który poddawany jest tej samej procedurze weryfikacji. Jeśli prototyp spełni swoje zadanie można przystąpić do masowej produkcji. W wielu przypadkach wykorzystuje się w nie wspomniane maszyny CNC – usługi związane z obróbką przy ich pomocy oferuje firma CMPlast. Urządzenia te są sterowane komputerowo, dzięki czemu odznaczają się bardzo wysoką precyzją obróbki, szybkością oraz powtarzalnością, a przy tym nie wymagają bezpośredniego udziału operatora w procesie produkcji. Wszystko to przekłada się na znaczne podniesienie wydajności oraz minimalizację kosztów.