Narodziny dziecka, to niepowtarzalny moment w życiu rodziców. Nawet jeśli nie jest to pierwszy maluch w rodzinie. Przyjście na świat potomka wywołuje całą gamę uczuć. Wraz z wiadomością o ciąży pojawia się radość pomieszana ze strachem. Dobro nienarodzonego dziecka jest najważniejsze. Kiedy niepewność zostanie zaspokojona, rodzina zaczyna zastanawiać się nad płcią. Mamy chcą przygotować wyprawkę dla noworodka. Krewni wybierają prezenty. Nic więc dziwnego, że jednym z najczęstszych pytań w gabinetach ginekologicznych jest pytanie o płeć. Mimo nowoczesnych urządzeń zdarza się, że na świat przychodzi dziecko o innej, niż planowana płci.

Kiedy lekarz rozpozna płeć dziecka?

Realnie lekarz ginekolog jest w stanie określić płeć dziecka nie wcześniej niż w 16 tygodniu ciąży. Niezbędny jest do tego oczywiście wysokiej klasy sprzęt medyczny. Nie każdy gabinet niestety takim dysponuje. Wszystko zależy także od kompetencji specjalisty. Lekarze z długim stażem pracy mają ułatwione zadanie. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze określenie płci dziecka jest możliwe. Jeżeli dziecko podczas badania USG będzie niespokojne lub ułożone w niewłaściwej pozycji, żaden szanujący się lekarz nie będzie próbował odgadnąć, czy to chłopiec, czy dziewczynka. Kwestia tego, od czego zależy płeć dziecka, jest bardzo złożona. W takich przypadkach zdarza się bowiem, że na świat przychodzi dziecko o innej, niż planowana płci. Podczas badań najważniejsze jest sprawdzenie stanu zdrowia maleństwa i ciężarnej. Dlatego określenie płci jest kwestią drugoplanową.

Dziecko o innej niż planowana płeć, to nie koniec świata!

Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze odwlekali moment poinformowania rodziców o płci dziecka, niemal do samego rozwiązania. Bardzo często matka dowiadywała się o urodzeniu chłopca, bądź dziewczynki, dopiero na sali porodowej. Było to związane w dużej mierze z kiepskiej jakości sprzętem, do którego dostęp mieli lekarze. Dawniej wizyty w gabinecie ginekologicznym odbywały się stosunkowo rzadko. Niestety w trakcie badań nie tylko nie można było stwierdzić płci dziecka. Lekarze często nie zauważali w odpowiednim momencie chorób płodu. W konsekwencji na świat przychodziły chore dzieci. Wiele z nich umierało w pierwszych dniach życia. Nowoczesne aparatury pozwalają nawet na początkowym etapie ciąży wykryć nieprawidłowości. Dzięki temu, nawet jeśli dziecko nie rozwija się prawidłowo, szpital jest przygotowany na przyjęcie chorego noworodkowa. W efekcie załoga oddziału może mu natychmiast udzielić niezbędnej pomocy. Warto również pamiętać, że wiele zmian można skorygować już na etapie ciąży. Płeć maleństwa na zawsze pozostanie kwestią poboczną. Najważniejsze jest zdrowie. Nawet jeśli urodzi się dziecko o innej niż planowana płeć, nie jest to koniec świata.

Jak przygotować się na narodziny dziecka, by nie być zaskoczonym jego płcią?

Rodzice zamartwiają się, że na świat przyjdzie dziecko o innej niż planowana płci. Jeszcze przed narodzinami przygotowują wyprawkę i wybierają imię dla maleństwa. Aby uniknąć kłopotu, warto z tym trochę poczekać. Niezbędne w pierwszych dniach życia ubranka i inne przedmioty można zakupić w kolorach uniwersalnych. Zamiast stawiać na róż, czy błękit, lepiej zainwestować w brąz, zieleń lub biel. To, jak nazwiemy dziecko, można przedyskutować wtedy, gdy będzie ono obok nas. Ewentualnie wybrać imię zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca. Chociaż w 90% płeć stwierdzona przy badaniu USG pokrywa się ze stanem faktycznym, zawsze warto przygotować się na inną ewentualność. Nowonarodzonemu dziecku kolor wózka, nosidełka, czy Przytulanki naprawdę nie robi różnicy. Zwłaszcza, że maleństwo w pierwszych tygodniach życia nie odróżnia barw.

Planowanie płci dziecka- czy to możliwe?

Wiele rodziców zastanawia się, czy jest możliwość zaplanowania płci dziecka. Wszystkie dotychczasowe badania stwierdzają jednomyślnie, że nie ma takiej możliwości. Choć często powtarza się mit, jakoby moment poczęcia miał bezpośredni wpływ na płeć nienarodzonego dziecka. Przyszli rodzice nigdy nie powinni nastawiać się na konkretną płeć. Dziecko może się narodzić innej, niż planowana płci. W takim przypadku nie można rościć pretensji do lekarza ginekologa. Wielokrotnie zdarza się, że maluch podczas badania układa się w pozycji dwuznacznej. Jego palec potrafi symulować narządy płciowe przypisane chłopcom. Nawet najdłuższy staż medyczny nie może przewidzieć takiej ewentualności. Dlatego lepiej jest podchodzić do tematu płci dziecka z dystansem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj