Klon jawor – popularne i niedoceniane drzewo w ogródku

Szukacie ciekawej i niebanalnej rośliny do ogrodu? Może warto zainteresować się drzewem takim jak klon jawor?

Klon to grupa drzew obejmująca wiele gatunków występujących w Polsce. Posiadają niezwykłe właściwości dekoracyjne i dlatego są chętnie wybierane do ozdoby przydomowych ogródków.

Klon jawor – prawdziwa ozdoba przydomowego ogródka

Klon jest drzewem, które prezentuje całą gamę kolorów. Piękna kulista korona oraz liście o intensywnym kolorze to atuty rośliny. Młode liście zazwyczaj posiadają liście bladoróżowe, które na wiosnę zmieniają barwę na łososiową. Latem zmieniają zabarwienie na żółte i marmurkowe, by jesienią złocić się w pełnej krasie.

Klon jawor – charakterystyka i pielęgnacja

Drzewo świetnie sprawdza się w przydomowych ogródkach, gdyż nie jest zbyt wymagające. Dobrze radzi sobie w mroźne dni i noce, a zima to dla niego żadne wyzwanie. Latem zdecydowanie lubi słońce. W zależności od pielęgnacji może sam stworzyć piękną piętrową koronę,

która stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu. Lubi glebę żyzną, lekko wapienną, ale nie za mocną zasoloną. To drzewo wiekowe, a sadzonki rosną bardzo wolno. Maj to miesiąc kwitnięcia klonu. Pojawiają się wtedy na drzewie piękne żółte kwiaty.

Klon jawor – najpopularniejsze odmiany

Klon to gatunek, który posiada wiele odmian. Najpopularniejsze można często spotkać w przydomowych ogródkach.

„Purpureum” posiada grube liście. Młode zazwyczaj posiadają listki brązowoczerwone, które z czasem przybierają barwę zieloną z żółtymi plamkami. Pod spodem króluje barwa fioletowopurpurowa.

„Rotterdam” to odmiana, która osiąga nawet 20 metrów wysokości. Liście są matowe i zielone. Jesienią zmieniają barwę na żółtą. To roślina odporna na zasolenie gleby i zanieczyszczenia powietrza, stąd doskonale sprawdzi się w miejskiej aglomeracji. Młode liście wytwarzają kwiaty, które służą pszczołom jako materiał na miód.

„Brilliantissimum” to wolno rosnące drzewo, które osiąga 5 metrów wysokości. Piękne liście o łososiowym kolorze są prawdziwą ozdobą. Odmiana jest mrozoodporna i lubi słońce. Liście w ciągu sezonu bardzo często zmieniają barwę, stąd to doskonały wybór do ogrodu.

„Esk Sunset” dorasta do 10 metrów. Dzięki zmieniającym się barwom, z czasem drzewo staję się piękną różową poświatą i prawdziwą ozdobą oraz dekoracją przestrzeni. Lubi wilgotne podłoże i rozproszone światło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj