Liposukcja to zabieg polegający na bezpośredniej redukcji tkanki tłuszczowej. Niegdyś uważana była za dość ryzykowny zabieg, dziś nie trzeba się jej obawiać. Za sprawą nowoczesnych technologii, współczesne zabiegi odsysania tłuszczu są bezpieczne i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Niektóre z nich pozwalają nawet na wykorzystanie pobranej tkanki tłuszczowej do wypełniania zmarszczek czy powiększania biustu.

Klasyczna liposukcja

Klasyczna liposukcja, np. w Klinice Miracki Warszawa (SAL, ang. suction-assisted liposuction) polega na odessaniu tłuszczu za pomocą metalowej kaniuli, która podłączona jest do aparatury wytwarzającej ujemne ciśnienie. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Ponieważ jest to zabieg inwazyjny, wcześniej trzeba wykonać szereg badań diagnostycznych, które potwierdzą dobry stan zdrowia pacjenta. Klasyczna liposukcja wiąże się z długim okresem rekonwalescencji.

Liposukcja ultradźwiękowa

Liposukcja ultradźwiękowa, nazywana też liposukcją kawitacyjną to jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów odsysania tłuszczu. Wykonuje się ją przy użyciu nowoczesnego urządzenia, takiego jak Vaser Lipo, które pozwala na odzyskania 90% pobranej tkanki tłuszczowej i wykorzystanie jej podczas zabiegu lipotransferu (przeszczepu tłuszczu) w celu wypełnienia lub powiększenia innej części ciała. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego i trwa od 2 do 5 godzin.

Liposukcja ultradźwiękowa polega na wykonaniu niewielkich nacięć w skórze i wprowadzeniu cienkiego światłowodu. Emitowana wiązka energii działa bezpośrednio na komórki tłuszczowe. Ultradźwięki doskonale separują tłuszcz od tkanek sąsiadujących, nie naruszając przy tym nerwów, naczyń krwionośnych ani skóry. Pod wpływem ultradźwięków tkanka tłuszczowa zamienia się w emulsję, która odsysana jest następnie przez specjalną pompę. Dodatkowym efektem liposukcji ultradźwiękowej jest obkurczenie i ujędrnienie skóry.

Niska inwazyjność zabiegu sprawia, że można go zastosować nie tylko do modelowania brzucha, nóg czy pleców, ale też podbródka, a nawet piersi (np. usuwanie ginekomastii u mężczyzn).

Liposukcja laserowa

Kolejną alternatywą dla klasycznej liposukcji jest zabieg z zastosowaniem technologii laserowej. Podobnie jak ultradźwięki, urządzenie to pozwala na przeprowadzenie mniej inwazyjnej procedury. Zabieg trwa 2–4 godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (na życzenie pacjenta, jeśli nie ma przeciwwskazań do zastosowania narkozy). Laser pomaga w precyzyjnym wyodrębnieniu tłuszczu od pozostałych tkanek. Komórki tłuszczowe pobrane podczas liposukcji laserowej charakteryzują się bardzo wysoką żywotnością (95%), można więc użyć ich do zabiegu lipotransferu. Przy okazji laser wywołuje efekt termiczny w skórze, co stymuluje fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu, a w efekcie – skóra zostaje obkurczona i ujędrniona.

Liposukcja bez skalpela – który zabieg wybrać?

Zabiegi liposukcji laserowej i ultradźwiękowej mają wiele cech wspólnych:

  • są mało inwazyjne,
  • nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji,
  • redukują tłuszcz i ujędrniają skórę,
  • można połączyć je z przeszczepem tkanki tłuszczowej.

Różnią się zastosowaną technologią. Zabieg ultradźwiękowy może być dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy istnieją przeciwwskazania do zastosowania lasera. I odwrotnie – liposukcję laserową wykonuje się, gdy ultradźwięki nie są wskazane.

Decydując się na liposukcję, trzeba pamiętać, że nie może ona zastępować zdrowego stylu życia. Zabieg wskazany jest dopiero wtedy, gdy dieta i ćwiczenia zawodzą. Racjonalne odżywianie i regularna aktywność fizyczna są konieczne do utrzymania prawidłowej masy ciała i odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie – to ważne zarówno przed, jak i po liposukcji.

Jeżeli zainteresował Cię zabieg liposukcji kawitacyjnej bądź laserowej, skontaktuj się ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki – poznaj więcej szczegółów i dowiedz się, który zabieg będzie odpowiedni dla Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj