Obecnie istnieje wiele sposobów ogrzewania budynków. Inwestorzy mogą wybierać spośród kilku metod tradycyjnych lub zdecydować się na jedno z nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Wśród nich warto wymienić ogrzewanie za pomocą folii na podczerwień. W dzisiejszym artykule porównamy tradycyjne sposoby ogrzewania oraz ogrzewanie na podczerwień. Które z nich jest lepsze? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Ogrzewanie tradycyjne, czyli właściwie jakie?

Dawniej do ogrzewania budynków mieszkalnych wykorzystywano głównie piece kaflowe na paliwo stałe. Najczęściej było to drewno lub węgiel. Z czasem jednak zaczęto odchodzić od tego rozwiązania. Piece kaflowe były zastępowane nowocześniejszymi kotłami na paliwa stałe, a także gazowymi i olejowymi. Później doszły do tego również piece elektryczne oraz pompy ciepła. Wszystkie te metody zaliczane są do konwencjonalnych sposobów ogrzewania.

Najpopularniejszą z nich jest ogrzewanie przy użyciu paliw stałych. Choć z pewnością nie należy ono do ekologicznych, nadal cieszy się dużym uznaniem wśród polskich inwestorów. Wynika to głównie z niskich kosztów eksploatacyjnych. Węgiel, drewno, brykiet i ekogroszek są stosunkowo tanie w zakupie. Minusem korzystania z tych materiałów jest negatywny wpływ na środowisko naturalne. Podczas spalania węgla do atmosfery przedostają się niezliczone ilości CO2 i innych toksycznych substancji. Prowadzi to do tworzenia się smogu i powstawania efektu cieplarnianego. Zjawisko to zakłóca równowagę naturalnego ekosystemu. Przyczynia się do obumierania niektórych gatunków roślin oraz wyginięcia wybranych gatunków zwierząt. Chemiczne związki wydzielane w procesie spalania są rakotwórcze i mają niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. W związku z tym warto szukać alternatywnych metod ogrzewania obiektów.

Folia na podczerwień – alternatywa dla ogrzewania paliwami stałymi

Jedną z nowoczesnych metod ogrzewania budynków jest ogrzewanie z użyciem folii na podczerwień. W przeciwieństwie do szkodliwego spalania paliw stałych promieniowanie podczerwone jest całkowicie bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Emitowane przez folię fale mają taką samą długość jak promieniowanie ludzkiego ciała. W związku z tym są dla nas neutralne. Nie mają żadnego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.

Folie grzewcze na podczerwień, które znaleźć można m.in. w sklepie ECO-Solutions ze Szczecina, ogrzewają powierzchnie płaszczyznowo. Nie nagrzewają powietrza, a przedmioty znajdujące się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Wyeliminowanie zjawiska konwekcji sprawia, że ruch powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu praktycznie nie występuje. Dzięki temu wewnątrz budynków nie unoszą się bakterie, wirusy oraz alergeny obecne w kurzu. Ogrzewanie na podczerwień polecane jest właścicielom domów, w których mieszkają osoby zmagające się z alergiami różnego typu.

Ogrzewanie tradycyjne czy na podczerwień – które z nich wybrać?

Jeżeli pod uwagę bralibyśmy wyłącznie korzyści związane z użytkowaniem konkretnej metody grzewczej, to ogrzewanie przy pomocy folii na podczerwień nie miałoby sobie równych. Przy zachowaniu podobnej wydajności jest ono zdecydowanie zdrowsze i czystsze. Nie bez powodu jednak folie nie są tak popularne, jak metody konwencjonalne. Wynika to zarówno z wyższych kosztów ogrzewania prądem, jak i faktu, że nie jest ono dostępne dla wszystkich.

Ze względu na niską jakość izolacji termicznej montaż folii na podczerwień w Szczecinie jest nieopłacalny w przypadku starszych obiektów wybudowanych przed kilkudziesięcioma laty. Rozwiązanie to zdecydowanie lepiej sprawdza się w nowoczesnych domach pasywnych i energooszczędnych. Jeżeli jesteś właścicielem takiego budynku, zależy Ci na ograniczeniu strat ciepła, a jednocześnie dbasz o środowisko naturalne, ogrzewanie na podczerwień jest dla Ciebie dużo lepszą opcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here