Odpowiednie zarządzanie magazynem ma ogromne znaczenie dla jego poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania. Magazyn to miejsce, w którym wbrew pozorom dużo się dzieje. Organizacja codziennych dostaw, czy też wydań towarów na zewnątrz związana jest z wieloma czynnościami. Dlatego też warto zwrócić uwagę na sposób zarządzania magazynem oraz zadbać o jego optymalizację. Co zatem zrobić, aby usprawnić pracę na magazynie?

Po pierwsze, dobry program komputerowy

Niewątpliwie największym usprawnieniem bez znaczenia na wielkość magazynu jest wprowadzenie do użytku odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Jednym z nich może być system do zarządzania magazynem online na wfirma.pl. Dlaczego warto go wybrać? Praca na magazynie związana jest nie tylko z przechowywaniem towarów. Magazyn to miejsce, w którym odbywa się wiele innych czynności. Pierwszą z nich jest przyjęcie nowego towaru na magazyn. Aby wiedzieć co to za towar i w jakich ilościach do nas trafił, należy wprowadzić go do systemu do zarządzania magazynem. System ten stworzy dokument przyjęcia, który będzie daną paletę, czy też paczkę identyfikował. Ręczne spisywanie takich informacji mogłoby zając mnóstwo czasu, podczas gdy program komputerowy zrobi to za nas w kilka sekund. Co więcej, program komputerowy pokaże wolne miejsce na magazynie, gdzie będzie można umieścić towar. Miejsce to zostanie również przypisane w komputerze, dzięki czemu później łatwo zlokalizujemy dany towar. Podobnie wygląda sytuacja w momencie, kiedy towar zostaje wydany na zewnątrz. Program komputerowy odnotuje ten fakt oraz stworzy odpowiedni dokument wydania. Miejsce, w którym znajdował się towar w systemie magazynowym zostanie odnotowane jako wolne. Dzięki tej opcji na bieżąco mamy informacje o tym, ile miejsca wolnego pozostało na magazynie i ile towaru możemy jeszcze przyjąć. Wszystkie te informacje są dostępne od ręki.

Dodatkowe opcje oprogramowania dla magazynów

Oprócz powyższych funkcji, niektóre programy komputerowe do zarządzania magazynem posiadają również dodatkowe opcje. Do takich należy między innymi funkcja służąca do monitorowania dat ważności produktów. Każda partia przyjętego towaru jest w systemie dodawana wraz z jego datą przydatności do spożycia. Następnie program w określonym czasie automatycznie przypomni nam, że kończy się data ważności danego towaru. Jest to niezwykle ważna opcja, w szczególności dla branży spożywczej, gdzie należy ściśle przestrzegać dat ważności produktów. Jednak dzięki programowi nie musimy o tym pamiętać, ponieważ poinformuje on nas ze stosownym wyprzedzeniem, że należy wydać ten towar jak najszybciej. Co więcej, systemy przeznaczone do zarządzania magazynem umożliwiają szybkie stworzenie zestawień stanów magazynów oraz drukowanie cennika. Zestawienia możemy drukować w różnym formacie, a co więcej możemy je również wyeksportować do innych programów, takich jak na przykład Excel. Systemy dla magazynów pomagają również w określeniu, które produkty są mniej lub bardziej rotujące. To z kolei pozwoli nam na odpowiednie zaplanowanie ich rozmieszczenia na magazynie, tak aby przyspieszyć i usprawnić ich przepływy. Towary, które często są zużywane na produkcji powinny znajdować się w swobodnym zasięgu, a z kolei te używane rzadko mogą zostać umieszczone w głębi magazynu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj