Zależy wam na efektownym wyglądzie elewacji waszego domu? Sztukateria elewacyjna może być idealnym rozwiązaniem

Sztukateria elewacyjna nie jest nowym pomysłem. Od dawna jest stosowana w budownictwie w celu nadania budynkowi efektywnego wyglądu. Elementy sztukateryjne przytwierdza się na stałe do budynku, tak aby stanowiły razem z nim jednolitą bryłę. Obecnie za sprawą nowoczesnych technik obróbki materiałów istnieje możliwość wykonania efektownych ozdób niewielkim kosztem. Duża liczba produktów oferowana przez producentów sprawia, że praktycznie do każdego rodzaju elewacji jesteśmy w stanie dobrać pasujące elementy. Dodatkowo materiały z jakich wykonane są elementy pozwalają na proste dopasowanie ich do konkretnych zastosowań, jak np. przycięcie.

Z czego jest wykonana sztukateria elewacyjna?

Sztukateria elewacyjna najczęściej wykonywana jest ze styropianu lub innych lekkich materiałów. Można spotkać również elementy gipsowe, jednak są one droższe, jak również trudniejsze do zamontowania ze względu na większą wagę. Dodatkowo elementy gipsowe mogą w niektórych przypadkach okazać się zbyt kruche i nie zawsze zaleca się ich stosowanie. Elementy styropianowe posiadają bardzo dużą wytrzymałość. Cechą charakterystyczną tego materiału jest odporność na warunki atmosferyczne, co sprawia że elementy mogą być montowane praktycznie w każdym miejscu. Producenci, aby zwiększyć żywotność produkowanych elementów, często pokrywają je specjalną warstwą utwardzającą oraz malują na kolor dobrany do potrzeb użytkownika. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez niektórych producentów w ostatnich latach są listwy styropianowe, które wyglądem imitują drewno. Nie posiadają one wad tego materiału jak np. konieczność konserwacji i malowania co kilka lat, jak również charakteryzują się większą wytrzymałością.

Podstawowe elementy sztukaterii

Sztukateria elewacyjna posiada bardzo wiele wzorów i elementów. Tak naprawdę nie sposób wymienić wszystkich, w szczególności że część producentów obecnych na rynku umożliwia samodzielne zaprojektowanie elementów. Dzięki temu sztukateria elewacyjna w naszym budynku może być niepowtarzalna i nie znajdzie się w żadnym innym miejscu. Do podstawowych elementów sztukaterii należy zaliczyć:

– bonie,

– podparapetniki,

– listwy wokółokienne,

– gzymsy,

– kolumny,

– panele elewacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj