Rośliny uprawne są zagrożone atakami szkodników, grzybów, wirusów i bakterii. Jedną z najefektywniejszych metod ochrony roślin jest stosowanie odpowiednio dobranych substancji chemicznych. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat środków ochrony roślin!

Na rynku dostępny jest duży wybór substancji, które pozwalają utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Jakie są rodzaje środków ochrony roślin? I jak zachować bezpieczeństwo podczas ich stosowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Środki ochrony roślin – co to jest?

Środki ochrony roślin (inaczej pestycydy lub fitofarmaceutyki) to preparaty służące do ochrony roślin uprawnych przed szkodnikami, chwastami czy grzybami. W środkach ochrony roślin zawarte są substancje czynne, które charakteryzują się skutecznym działaniem. Pomagają one utrzymać rośliny w odpowiedniej kondycji. Chemiczne środki ochrony roślin są dostępne w różnych formach. Można je kupić w postaci aerozolu, oprysków, kryształków, granulatów, fumigantów, ukorzeniaczy, przynęt i zapraw do nasion.

Rodzaje środków ochrony roślin

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów środków ochrony roślin. Jednym z nich są herbicydy, czyli substancje chwastobójcze. Pomimo że całkowite wyeliminowanie chwastów nie jest możliwe, nowoczesne środki skutecznie pomagają w ich ograniczeniu. Kolejnym rodzajem są zoocydy, czyli preparaty do zwalczania żywych szkodników. Można wśród nich wyróżnić insektycydy (na owady), limacydy (na ślimaki nagie), moluskocydy (na ślimaki muszlowe), nematocydy (na nicienie) oraz akarocydy (na roztocza). Do środków ochrony roślin zaliczają się także fungicydy, czyli środki wykorzystywane do zwalczania chorób roślin, które w większości są wywoływane przez grzyby. Warto pamiętać, że rośliny są narażone na choroby zwłaszcza z chwilą, gdy wzrasta wilgotność powietrza. Do środków ochrony roślin należą również regulatory wzrostu (pozytywnie wpływają na wzrost rośliny) oraz synergetyki (potęgują działanie innych preparatów).

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo stosowania

Środki ochrony roślin zawierają w swoim składzie substancje chemiczne, które mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dlatego zanim zastosujesz dany środek, dokładnie przeczytaj informacje dotyczące produktu, umieszczone na jego etykiecie. Pozwoli Ci to używać preparatu z zachowaniem bezpieczeństwa – zarówno własnego, jak i roślin. Czytając etykietę, zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące rodzajów możliwych zagrożeń i przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa podczas korzystania z produktu.

Gdzie kupić środki ochrony roślin?

Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić środki ochrony roślin w atrakcyjnej cenie. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznych produktach wysokiej jakości, kupuj preparaty tylko w sprawdzonych sklepach. Warto zajrzeć do sklepów internetowych, w których znajdziesz szeroką ofertę środków ochrony roślin w korzystnych cenach – https://sklepdlaogrodu.pl/srodki-ochrony-roslin. W asortymencie sklepu dostępne są różnego rodzaju preparaty, takie jak m.in. ekologiczne środki ochrony roślin (biopestycydy). Znajdziesz tam także różnego rodzaju preparaty do pielęgnacji roślin, nawozy, cebulki kwiatowe, nasiona oraz narzędzia ogrodowe. Warto na bieżąco śledzić ofertę sklepu, aby mieć stały dostęp do rabatów i promocji.

Na rynku dostępne są różne rodzaje środków ochrony roślin. Podczas korzystania z tego typu produktów należy zachować szczególną ostrożność. Zanim zastosujesz dany preparat, koniecznie zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na jego etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj