Schody są przede wszystkim elementem użytkowym domu. Mają dobrze spełniać swoją funkcję, ale czy tylko to jest najważniejsze? Zdecydowanie nie! Od pewnego czasu schody stały się także elementem dekoracyjnym. Ich zadaniem jest nie tylko łączenie ze sobą poszczególnych przestrzeni, mają także przyciągać wzrok i stanowić ciekawą część wystroju wnętrz. Coraz bardziej przywiązujemy wagę do ich aspektu wizualnego. Za tym idzie większa dbałość o dobór materiałów wykończeniowych. Często szukamy nietypowych rozwiązań, jednak zawsze zależy nam na wysokiej jakości oraz trwałości schodów.

Schody wewnętrzne – jakie powinny być schody w domu

Gdy projektujemy dom czy mieszkanie, przychodzi czas na zastanowienie się, jakie schody chcielibyśmy mieć w swojej przestrzeni. Musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach przy projektowaniu schodów. Przede wszystkim priorytet powinno stanowić bezpieczeństwo domowników, zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych. Co to oznacza? Schody powinny zostać wykonane z materiału, który nie będzie zbyt śliski. Ponadto stopnie muszą być zaprojektowane tak, by udźwignąć duże obciążenia. Ta cecha przyda się szczególnie wtedy, gdy chcemy wnosić czy znosić ciężkie meble i inne przedmioty.

Schody na zewnątrz – czym powinny charakteryzować się schody zewnętrzne

Tak jak w przypadku schodów wewnętrznych – najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo. Wiadomo, że na dworze przy stale zmieniających się warunkach atmosferycznych, każde podłoże, po którym chodzimy, może okazać się niebezpieczne. Schody zewnętrzne powinny cechować się niską nasiąkliwością, dzięki czemu przy mrozach nie będzie problemu z oblodzeniem ich powierzchni. Co więcej, stopnie na zewnątrz muszą być wytrzymałe i twarde, odporne na działanie promieni UV, by z czasem nie zmieniały swojego wyglądu. Dużym komfortem będzie także zaprojektowanie schodów z materiałów łatwych w czyszczeniu. Na zewnątrz nie trudno o zabrudzenia z błota czy piasku. Warto zadbać o taki projekt schodów, które wystarczy zamieść i opłukać wodą.

Schody z granitu – czy to dobry wybór?

Przeglądając różne materiały, które można zastosować na schody zewnętrzne i wewnętrzne, z pewnością trafimy na granit. Granit to naturalny kamień, który należy do najtwardszych i najwytrzymalszych surowców występujących w środowisku naturalnym. Powstaje na skutek stygnięcia magmy. Schody granitowe cechuje niesamowita trwałość oraz wytrzymałość. Ponadto są łatwe w montażu, co doceniają fachowcy oraz osoby, które chcą spróbować swoich sił podczas prac wykończeniowych. Schody kamienne będą służyć przez długie lata, gdyż surowiec ten jest praktycznie niezniszczalny. Nie musimy martwić się o pęknięcie płytek, zarysowanie czy innego rodzaju uszkodzenia. Granit nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych, a wilgoć pozostaje mu obojętna. Granit charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie mieszczącą się w granicach 100 – 220 MPa.

Schody z kamienia, schody granitowe – wysokie walory estetyczne granitu

Schody granitowe z pewnością będą piękną ozdobą domu i ogrodu. Granit symbolizuje luksus i niesamowitą trwałość, co docenia coraz więcej osób. Jego niepowtarzalny wygląd idzie w parze z praktycznością, co wydaje się idealnym połączeniem. Kamień ten wyróżnia się oryginalną fakturą, co tylko potwierdza jego unikatowość. Schody zewnętrzne z kamienia zawsze będą wyglądać świetnie, dzięki wspaniałym właściwościom granitu. Ścieralność tego kamienia naturalnego to 6–7 w skali Mohsa i 0,06–0,23 w skali Boehmego. Nawet bardzo wzmożona eksploatacja stopni z granitu nie spowoduje ich zniszczenia. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na dopasowanie elementów granitowych do reszty budynku.

Schody z kamienia naturalnego to inwestycja, którą będziemy się cieszyć przez lata i nie musimy obawiać się zmiany panujących trendów. To, co naturalne, zawsze będzie modne. Granit towarzyszy nam od tysięcy lat jako budulec i materiał wykorzystywany do różnego rodzaju prac wykończeniowych i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj