Najczęściej stosowanym procesem do uzdatniania wody przemysłowej jest filtracja. W związku z nią można wyróżnić kilka rodzajów urządzeń, czyli filtrów, które służą do wykonywania tej czynności. O jakich filtrach mowa? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Filtry mechaniczne

Zadaniem filtrów mechanicznych jest oczyszczanie wody z najtrudniejszych zabrudzeń, czyli z piasku, mułu, osadów, a nawet włókien. Filtry mechaniczne cechują się różnorodną konstrukcją i takim też stopniem filtracji, dzięki czemu można zrobić jeszcze ich dodatkowy podział na:

filtry siatkowe – zatrzymują niewielkie, wręcz mikroskopijne zanieczyszczenia mierzone w milimetrach.
Filtry do nanofiltracji – jak sama nazwa wskazuje, stopują zabrudzenia o wiele większe, osiągające wielkości liczone w nanometrach.

Filtry mechaniczne mogą być płukane wstecznie w sposób manualny lub automatyczny. Są odporne na związki chemiczne dzięki trwałemu wykonaniu z polipropylenu. Najczęściej występujące rozmiary to 5″, 10″, 20″, 30″, 40″. Bezproblemowo można wymieniać w nich wkłady, a za sprawą przezroczystej obudowy z łatwością można zauważyć stopień ich zabrudzenia.

Filtry węglowe

Filtry węglowe z kolei mają za zadanie pozbycie się z wody metali ciężkich, takich jak chrom, arsen oraz chlor. Bardzo dobrze oddziałują na zapach i smak wody, eliminując na przykład chlor, fenole czy pestycydy. Filtry węglowe mogą zawierać opcję płukania wstecznego, zwłaszcza w przypadku kolumn węglowych. Ponadto efektywnie poprawiają kolor i przezroczystość wody.

Filtry sedymentacyjno-węglowe

Filtry sedymentacyjno-węglowe zajmują się filtracją wody w dwóch rodzajach: mechanicznym (czyli zastopowanie zanieczyszczeń stałych) oraz chemicznym (a więc wchłanianie chloru i rozpuszczonych substancji organicznych).

Zmiękczacze

Zmiękczacze składają się złóż jonowymiennych, czyli wymieniających jony wapnia i magnezu na jony sodu. W takim razie stacje zmiękczania muszą zostać odnowione przy użyciu pastylek solnych (automatycznie lub manualnie).

Odżelaziacze

Odżelaziacze są podobne do zmiękczaczy, z tą różnicą, że usuwają z wody związki żelaza oraz manganu. Przydają się w przypadku używania podziemnego ujęcia wody.

Producent filtrów wody przemysłowej – Filtrakon – zaprasza do skorzystania ze swojej oferty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj