To nasze narodowe danie. Wersji mamy wiele — od tych z serem, ziemniakami, mięsem, kapustą i grzybami po owocowe pierogi. Do wszystkich kluczem jest jednak przede wszystkim ciasto. Jak zrobić to idealne?

Idealne ciasto pierogowe

Elastyczne ciasto pierogowe to podstawa idealnego dania. Klasyczne ciasto na pierogi to klucz do sukcesu. Nie każdy jednak potrafi sobie z tym wyzwaniem poradzić. Idealne ciasto na pierogi powinno pracować nam w dłoniach, być odpowiednio miękkie i elastyczne, ale nie rozpadać się w trakcie gotowania. Musi skutecznie zamykać znajdujący się w nim farsz, niezależnie czy robimy pierogi ruskie czy te z jagodami. Pyszne ciasto na pierogi nie może jednak także być zbyt twarde. Wyważenie proporcji składników i odpowiednie wyrobienie ciasta jest tutaj absolutnie kluczowe. Jak zrobić idealne ciasto?

Mąka na miękkie i elastyczne ciasto

Do przygotowania ciasta jest ci przede wszystkim potrzebny odpowiedni typ mąki. Nie każda mąka sprawdza się w przypadku ciasta pierogowego. Klasycznie sięgamy po odpowiednie odmiany mąki pszennej. Dzisiaj oczywiście coraz częściej pojawiają się alternatywy i karierę robi maka jaglana czy kasztanowa, trzeba się tutaj jednak liczyć z tym, że ciasto będzie nieco inne i trzeba będzie nieco inaczej wyważyć tutaj proporcje.

Idealna mąka na pierogi to przede wszystkim mąka pszenna, najlepiej typu 450, ewentualnie 480. To ona stanowi podstawę ciasta na pierogi. Oprócz niej dodajemy bowiem tylko ciepłą, letnią wodę z dodatkiem soli i kilkoma kroplami oleju.

Przepis na idealne pierogi

Najlepsze ciasto na pierogi robi się bez dodatku jajka. To pomysł z Włoch, gdzie dodaje się je do makaronu. Nam jednak zależy na tym, aby ciasto było idealnie miękkie, dlatego też podstawowe składniki na pierogi to:

  • pół kilograma mąki pszennej,
  • 1 łyżeczka oleju,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 300 ml ciepłej wody.

Mąkę należy najpierw dokładnie przesiać. Ciepłą wodę należy wymieszać z solą i olejem. Wszystko dodajemy do mąki i delikatnie najpierw wszystko mieszamy szpatułką, po czym zaczynamy dokładnie i uważnie zagniatać rękami. Ciasto należy zagniatać około kwadransa. Sygnał, że jest idealnie to odchodzenie ciasta od miski. W takim przypadku przekładamy go na stolnicę. Odrywamy kawałek. Pamiętaj — pozostałe ciasto przykryj ściereczką, aby nie wysychało i utrzymało idealną wilgotność. Wybrany kawałek podsypujemy mąką i rozwałkowujemy na cienki placek. Wiele zależy od naszej ulubionej grubości ciasta, ale generalnie zaleca się, by było ono możliwie cienkie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj