Współczesny przemysł w dużej mierze opiera się na maszynach bazujących na systemach hydraulicznych. Urządzenia używane w branżach takich jak górnictwo, rolnictwo czy przemysł budowlany znacznie ułatwiły funkcjonowanie tych sektorów i właściwie są filarem ich zoptymalizowanego funkcjonowania. Mogą wykonywać bardzo trudną i niemal nieustanną pracę, co znacząco zwiększa wydajność i produktywność. Sercem maszyny bazującej na układzie hydraulicznym jest pompa hydrauliczna. Należy zatem pamiętać, aby szczególnie dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie.

Pompa hydrauliczna – czym jest, jak działa?

Pompa hydrauliczna to urządzenie, które zamienia energię elektryczną lub spalinową w energię hydrauliczną. Pompa, operując wysokim ciśnieniem, tłoczy przez połączone ze sobą przewody gęstą ciecz, czyli czynnik roboczy. Tą cieczą najczęściej jest olej, który wprawiony w ruch za pomocą pompy, napędza dany mechanizm, wędrując poprzez przewody instalacji i napędza poszczególne podzespoły maszyny. Pompa hydrauliczna używana jest w różnorodnych sprzętach, takich jak dźwigi, wysięgniki czy różnoraki sprzęt rolniczy i górniczy.

Pompy hydrauliczne są bardzo istotnym elementem całej aparatury, gdyż pracują nieprzerwanie w trakcie działania maszyny. Operują przy tym różnymi obciążeniami spowodowanym zmiennym ciśnieniem przez zróżnicowaną szybkość strumienia cieczy. W momencie gdy urządzenie jest uruchomione, ale w trakcie spoczynku, pompa hydrauliczna nadal pozostaje w trybie pracy. Wszystko to sprawia, że pompa jest stale eksploatowana, dlatego bardzo ważna jest regularna kontrola jej stanu, co umożliwi jak najrzadsze usterki.

Pompa hydrauliczna – awaria, serwis, regeneracja

Dzięki swojej wydajności oraz funkcjonalności pompa świetnie sprawdza się w efektywnej pracy na długim dystansie. Jednak nic nie jest niezniszczalne i warto o tym pamiętać również w temacie pompy. Nieustanna jej praca opierająca się na operowaniu wysokim ciśnieniem o zmiennym natężeniu może doprowadzić do awarii. Świadczyć może o tym na przykład nagły spadek mocy urządzenia, spowolniona możliwość operowania częścią służącą do podnoszenia przedmiotów czy głośniejszy dźwięk obrotów pompy.

Awaria pompy hydraulicznej może spowodować długą przerwę w pracy maszyny, co generuje ogromne straty. Bardzo często nawet chwilowy przestój działania maszyn oznacza dotkliwe straty finansowe dla przedsiębiorcy. Warto więc pochylić się nad tematem regularnej dbałości o sprzęt i regularnie przeprowadzać serwis pompy.

W przypadku nagłej awarii pompy hydraulicznej do wyboru jest kilka opcji. Pierwszą, która przychodzi na myśl, jest oczywiście jej wymiana. Jest to stosunkowo szybkie rozwiązanie, natomiast jego cena może zniechęcić, gdyż mogą to być kwoty nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli dysponujemy takim funduszem oraz dodatkowo czasem, ponieważ najczęściej nowa pompa jest transportowana z zagranicy, możemy pokusić się na to rozwiązanie. Istnieje jednak kolejne, którego cena zdecydowanie różni się od wspomnianej wyżej opcji, mianowicie kupno zregenerowanej pompy hydraulicznej. To znacząco mniejszy wydatek, a w dodatku sprzedawca nierzadko zapewnia sześciomiesięczny okres gwarancji. Dodatkowo jest niewiele serwisów, które dysponują możliwością wymiany pompy. Innym, nie mniej atrakcyjnym sposobem na wyjście z sytuacji jest regeneracja pompy hydraulicznej, czyli po prostu naprawa swojej pompy, która uległa awarii. Zregenerowana pompa przywróci dawną świetność maszynie. Pomp, które są najczęściej spotykane na rynku, to:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

Dzięki wsparciu, jakie dają nam maszyny hydrauliczne, dzisiejszy przemysł prężnie się rozwija, więc warto dbać o prawidłowe ich funkcjonowanie. Szczególną wagę należy przyłożyć do serca urządzenia, którym jest pompa hydrauliczna. Najlepszym i najtańszym sposobem jest niedopuszczenie do awarii poprzez regularne kontrole we współpracy z wykwalifikowanym serwisem hydraulicznym, co da korzystne efekty na lata.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj