Każda osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, wie doskonale, że nie jest to zadaniem łatwym. Jednym z wyzwań, przed którymi stają przedsiębiorcy, jest konieczność postępowania zgodnie z przepisami prawa. Jeśli ich znajomość nie jest naszą mocną stroną, możemy popełnić błąd, który będzie nas słono kosztował. Dlatego też większość przedsiębiorców korzysta obecnie z pomocy prawnej dla firm. Może przyjmować ona różne formy – również w kwestii rozliczeń. Jakie mamy opcje?

Jednorazowa porada prawna

To rozwiązanie najczęściej wykorzystywane przez osoby, które prowadzą własną, jednoosobową działalność i muszą liczyć się z wydatkami. W większości przypadków nie mają one do czynienia ze skomplikowanymi sprawami czy przeciągającymi się procesami, które wymagałyby ciągłego zaangażowania radcy prawnego. Taka forma pomocy prawnej dla firm jest bardzo wygodna i pozwala na uzyskanie odpowiedzi w kwestiach, w których mamy wątpliwości. Zaletą jednorazowych, krótkich porad prawnych jest fakt, że przedsiębiorca zawsze może skierować swoje kroki do kancelarii, która specjalizuje się w dziedzinie prawa, której dotyczy problem.

Opłata za czynność lub sprawę

To kolejna forma rozliczenia pomocy prawnej dla firm, która cieszy się dużą popularnością. Wiele firm nie potrzebuje stałej opieki każdego dnia. Jednocześnie jednak zdarzają się sytuacje, w których wsparcie dobrego prawnika jest nieodzowne. Są to zarówno rozprawy sądowe, jak i kwestie sporządzania lub opiniowania umów czy projektów. Wybór tej formy rozliczania się jest korzystny zarówno dla przedsiębiorcy, jak i kancelarii. Pozwala na określenie kosztów pomocy prawnej i daje nam gwarancję, że nie ulegnie ona zwiększeniu. Dla wielu przedsiębiorców ma to ogromne znaczenie.

Stawka godzinowa

To rozwiązanie stosowane najczęściej w przypadku sporadycznych problemów prawnych w firmie np. konieczności znalezienia reprezentanta w sprawie sądowej. Pomoc prawna dla firm wyceniana jest wówczas na podstawie stawki godzinowej pomnożonej przez czas, jaki radca poświęci na rozwiązanie sprawy. Część kancelarii posiada swoje cenniki dotyczące godzinowej stawki w poszczególnych sprawach, inne ustalają ją indywidualnie z klientem.

Stała, miesięczna obsługa

Z takiego rozwiązania korzystają najczęściej duże firmy, w których ilość spraw wymagających pomocy prawnej jest na tyle duża, że pojedyncze zlecanie zadań byłoby nieefektywne. To bardzo dogodna forma rozliczenia dla przedsiębiorców, ponieważ dzięki niej zyskują oni pewność co do opłaty związanej z pomocą prawnika, a tym samym mogą zaplanować wydatki swojej firmy. Radca prawny zaś może optymalnie zaplanować swoją pracę, ponieważ tego typu umowa określa ilość godzin, które poświęci miesięcznie na obsługę prawną danego przedsiębiorstwa.

Podsumowując, przygotowanie umów, regulaminów, spory z klientami lub kontrahentami, optymalizacja podatkowa czy wreszcie prowadzenie działalności zgodnie z przepisami – powodów dla których pomoc prawna dla firm niezbędna jest każdemu przedsiębiorcy jest sporo. Warto z niej korzystać, jednocześnie pamiętając o tym, że istnieją różne formy jej świadczenia. Dzięki temu uda nam się uniknąć zbędnych kosztów, dbając przy tym o wsparcie naszej firmy przez specjalistę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj