Remont łazienki, nawet jeśli jest stosunkowo niewielka, to zawsze wielkie wyzwanie i równie duże obciążenie dla budżetu domowego. Łączy się ono najczęściej z koniecznością wymiany kafelków, ponieważ bez tego zabiegu trudno sobie wyobrazić realną zmianę wizerunku pomieszczenia. A jednak to możliwe. Tanim i bardzo skutecznym rozwiązaniem jest pomalowanie kafelków. Nie trzeba zatrudniać specjalistów, ale trzeba się odpowiednio przygotować, ponieważ jest to zadanie o wyższym poziomie trudności niż zwykłe malowanie.

Metamorfoza łazienki

W ostatnich latach modne były łazienki pstrokate, prezentujące różne kolory i zdobienia, czasami wręcz kiczowate. Tego typu trendy szybko mijają i nie inaczej stało się tym razem. Obecnie znowu lepiej jest mieć łazienkę prostą, prezentującą podstawowe barwy, a najlepiej jeżeli jest to biel i czerń. Czy oznacza to wymianę wszystkich, nierzadko bardzo drogich kafelków? Niekoniecznie.
Malowanie płytek łazienkowych jest zadaniem równocześnie bardzo prostym i skomplikowanym, ponieważ samo malowanie jest banalne do wykonania i poradzi sobie z nim każdy, ale efekty pracy mogą być niezadowalające bez odpowiedniego przygotowania i wykorzystania właściwych narzędzi.

Przygotowanie

Przygotowanie do malowania płytek łazienkowych nie odbiega znacząco od przygotowania w innych miejscach, ale trzeba dołożyć szczególnej staranności, by płytki były idealnie odtłuszczone. Należy też powiększyć wszelkie ubytki w fugach i ponownie zafugować przestrzenie między płytkami. Jeśli występują uszczelnienia silikonowe, należy je wyeliminować.
Zawsze w łazienkach zalecane jest zagruntowanie powierzchni malowanej, ponieważ ceramika jest wyjątkowo nieprzyjazna dla farby.

Malowanie

Do malowania wykorzystuje się specjalne środki przeznaczone do płytek ceramicznych lub farby uniwersalne, teoretycznie nadające się do każdej powierzchni. Takie farby często mają postać dwuskładnikową i miesza się je bezpośrednio przed nakładaniem. Do nakładania farb wykorzystuje się wałki gąbkowe. Fugi powinno się malować równocześnie z płytkami, jeśli mają mieć ten sam kolor. Jeśli kolor ma być inny, można dla wygody pomalować najpierw całość, a potem odpowiednio oblepiać płytki taśmą malarską i wąskim pędzelkiem malować fugi. Metr po metrze.

Wzory

Malowanie wzorów na płytkach wymaga zastosowania odpowiedniej techniki. Oblepianie płytek taśmą malarską nie jest zbyt skuteczne ze względu na jej słabą przyczepność. Farba dostaje się pod nią. Dlatego malować należy od strony zewnętrznej do wnętrza wzoru. Zminimalizuje to ryzyko podciekania farby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj