Kalendarz oprysków pszenicy ozimej należy przemyślanie zaplanować. W ten sposób zapobiegniesz chorobom zboża, mając pewność, że zebrane ziarna będą najwyższej jakości.

Pszenica ozima jest szczególnie narażona na ataki chorób grzybowych – niektóre z nich pojawiają jeszcze przed pełnym rozpoczęciem się sezonu, przy pierwszych przymrozkach. Inne z kolei mogą zaatakować u schyłku zimy. Z tego względu warto zadbać o właściwe rozplanowanie oprysków, co pomoże zwiększyć efektywność ochrony. Nie należy ich nadużywać, ale z kolei zbyt rzadkie stosowanie sprawi, że poziom skuteczności będzie nikły.

Co jest wspólnym skutkiem mączniaka prawdziwego, rdzy, brunatnej plamistości i innych chorób, atakujących pszenicę ozimą? Przede wszystkim zredukowanie powierzchni asymilacyjnej rośliny, która skutkuje gorszą jakością ziaren. Najczęściej stają się one znacznie mniejsze, pomarszczone i pokryte niepożądanym nalotem. Jak chronić rośliny przed chorobami i tym samym – stratami finansowymi?

Kiedy rozpocząć opryski?

Rozpoczęcie oprysków w stosownym momencie to pierwszy krok do zdrowych plonów. Zapobiegawcze stosowanie odpowiednio dobranego preparatu to najlepsza decyzja, która uchroni Cię przed ubocznymi skutkami walczenia z rozwijającą się już chorobą rośliny. Najczęściej właściciele upraw stosują preparaty w trzech fazach wegetacji:

  • Pierwszego kolanka,
  • Liścia flagowego,
  • Drugiej połowie kwitnienia.

Jeśli zauważysz pierwsze objawy choroby grzybowej na pszenicy ozimej, reaguj od razu, stosując odpowiedni preparat, co zwiększy Twoją szansę na wygraną z grzybem. W zależności od jego rodzaju, może być to nalot, brunatne plamki lub inne objawy, świadczące o zainfekowaniu. Do oprysków należy zastosować odpowiedni środek, zwalczający choroby pszenicy ozimej. Najczęściej zawiera on tetrakonazol oraz triofanat metylu.

Pszenica ozima należy do zbóż o największym znaczeniu dla polskiego rolnictwa – charakteryzuje się największym areałem upraw. Z tego powodu system jej ochrony przed chorobami jest bardzo rozwinięty. Rolnicy mają do dyspozycji wiele specjalistycznych środków, które pomagają chronić uprawy tej rośliny przed szkodnikami, chwastami i chorobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj