Planujemy kupić używany samochód? Czy wiemy, na co zwrócić uwagę? A czy słyszeliśmy o numerze VIN, który może nas ustrzec przed kupnem wadliwego auta?

VIN – dlaczego to tak ważne?

VIN to skrót od Vehicle Identification Number (po polsku Numer Identyfikacyjny Pojazdu). Składa się z ciągu cyfr i liter, na podstawie których szybko i skutecznie sprawdzimy samochód, który zamierzamy kupić. Jeśli sprzedawca wzbrania się przed tym, aby go nam podać, to najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z transakcji. Prawdopodobnie bowiem, samochód ma wątpliwą przeszłość, a o jakie dokładnie wydarzenia chodzi, można się tylko domyślić. Nie trzeba jednak bardzo wytężać umysłu, aby stwierdzić, że to auto powypadkowe.

Rozszyfrowujemy VIN

VIN składa się z trzech części. W pierwszej znajdziemy trzy znaki – WMI, oznaczające światowy kod producenta. Kolejnych sześć – VDS mówi nam o głównych cechach pojazdu. I na sam koniec człon VIS. Mamy tu osiem znaków, gdzie ostatnie cztery powinny być cyframi. Pod tym skrótem kryją się informacje o miejscu oraz dacie wyprodukowania danego pojazdu. Do VIS jednocześnie zaliczamy numer seryjny auta. W numerze VIN powinno się używać jedynie cyfr arabskich i prawie wszystkich liter alfabetu łacińskiego – poza I, O i Q.

W jakim miejscu szukać numeru VIN?

To zależy, bo tabliczkę z numerem VIN można znaleźć w różnych miejscach. Przeważnie w komorze silnikowej, ale nie zawsze to dobry trop. Czasem się zdarza, że trzeba szukać na podłodze w kabinie bądź w bagażniku. Niekiedy swój wzrok należy skierować na lewą stronę deski rozdzielczej. Żeby nie tracić na to za dużo czasu i błądzić po omacku, najlepiej jeszcze przed oglądaniem samochodu sprawdzić w internecie, gdzie w danym modelu tabliczka VIN powinna się znajdować.

Uwaga! Jeśli nie ma jej w samochodzie, numer jest nieczytelny bądź inny niż ten, co wpisany do dokumentu pojazdu, lepiej zrezygnować z zakupu, bo sprzedawca coś przed nami ukrywa.

Mamy VIN – co dalej?

Jak już znajdziemy numer VIN, możemy sprawdzić historię pojazdu. Gdzie to zrobić? Można na przykład za pomocą ogólnodostępnej bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów, gdzie po wpisaniu do niej numeru wyświetlą się różne ważne informacje, jak dane techniczne, daty rejestracji i badań technicznych, zmiany właścicieli itd. Można jednak też sprawdzić w bardziej zaawansowanej wyszukiwarce, jaką znajdziemy pod adresem https://www.carvertical.com/pl/. Uzyskamy tu o wiele więcej wartościowych informacji.

Pamiętajmy więc, aby przed kupnem używanego samochodu, poznać koniecznie numer VIN, a następnie zobaczyć, co nam powie o interesującym nas pojeździe. Tym sposobem nie damy się oszukać, będziemy mieć pewność, że zakupione auto jest sprawne i nie ma wątpliwej przeszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj