Maszyny rolnicze to podstawa wyposażenia każdego nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Nie tylko mają one kluczowe znaczenie dla wydajności pracy, ale również znacznej poprawy komfortu i bezpieczeństwa obsługujących je osób. We współcześnie produkowanych maszynach spotkać można wiele rozwiązań, których zadaniem jest minimalizowanie zagrożenia dla zdrowia i życia rolnika.

Elektroniczne systemy powiadomień

Podobnie jak samochody osobowe, dzisiejsze maszyny rolnicze w coraz większym stopniu funkcjonują w oparciu o nowoczesną elektronikę. Jednym z najważniejszych rozwiązań w tej kategorii są rozbudowane systemy, których zadaniem jest kontrola pracy maszyny, monitorowanie jej stanu i ewentualne powiadamianie operatora o nieprawidłowościach. To z jednej strony znaczne ułatwienie dla rolników, z drugiej zaś – poprawa ich bezpieczeństwa. Dzięki tego typu systemom rolnik nie jest zdany na własny osąd co do stanu technicznego i nie podejmuje działań, które potencjalnie mogą stać się przyczyną wypadków. Szeroki wybór nowoczesnych maszyn rolniczych znajdziemy w ofercie firmy Agromarket.

Automatyzacja pracy

Jeszcze do niedawna różnego rodzaju maszyny rolnicze należało przygotować do pracy ręcznie – dziś coraz częściej w ich konstrukcji przewidziane są mechanizmy i systemy umożliwiające ustawienie ich w prosty, automatyczny sposób. W ten sposób minimalizuje się ryzyko wypadków, do których może dojść np. w wyniku kontaktu ciała z ostrymi narzędziami roboczymi. Ponadto sprawia to, że obsługa maszyna staje się znacznie wygodniejsza. Obecnie coraz więcej producentów decyduje się na rozwijanie tej technologii w celu stworzenia w pełni autonomicznych – tzn. nie wymagających obsługi – ciągników i maszyn.

Ochrona operatora w czasie pracy

Niegdyś powszechnym widokiem były ciągniki z odsłoniętymi siedziskiem operatora. Dziś profesjonalne maszyny obowiązkowo wyposażane są w kabiny, które tworzą komfortowe i bezpieczne środowisko pracy. Ich zadaniem jest chronienie rolnika przed wszystkimi czynnikami, mogącymi mu zaszkodzić – a więc między innymi promieniowaniem słonecznym, wysoką temperaturą, czy zapyleniem. Dodatkowo konstruowane są w taki sposób, by zapobiegać urazom w wyniku przewrócenia się pojazdu.

Wiele zależy od operatora

Nowoczesna technologia dostarcza coraz więcej rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i życia operatora maszyny. Niemniej należy pamiętać, jak ważną funkcję w tej kwestii odgrywa sam operator – nawet najlepsze zabezpieczenia będą nieskuteczne, jeśli użytkownik maszyny rolniczej będzie ignorował ogólne przyjęte zasady BHP, instrukcje obsługi sprzętu oraz zalecenia producenta.  Szczególnie ważne jest, żeby osoby nie posiadająca odpowiednich kwalifikacji nie podejmowały napraw uszkodzonych sprzętów ani nie dokonywały samodzielnych przeróbek, polegającym na przykład na demontażu odsłon czy blokad ochronnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj