Tak naprawdę na całym świecie znany jest zwyczaj obdarowywania na święta bliskich. W naszej tradycji prezenty dla dzieci przynosi Mikołaj – ale na całym świecie znajduje się dużo więcej barwnych postaci obdarowujących najmłodszych. Jakie to postacie?

Trzej królowie – gdy jeden Mikołaj to za mało!

Wszyscy byliśmy choć raz w życiu świadkami sytuacji, w której ktoś z rodziny czy znajomych musiał przebrać się za Mikołaja. W końcu każde dziecko chciałoby otrzymać prezent z jego rąk! Skoro jeden strój dla jednej osoby to niebywały kłopot – trudno sobie wyobrazić, co muszą przeżywać mieszkańcy Hiszpanii. Hiszpańskie dzieci są bowiem odwiedzane przez Trzech Królów – a to aż trzech „wujków” chętnych do przebrania!

W Hiszpanii dzieci otrzymują prezenty 6 stycznia – zazwyczaj są schowane w butach. Tradycji towarzyszą kolorowe pochody pełne świętujących ludzi. Trzej Królowie, spośród wszystkich postaci, są najbardziej związani z tradycyjną historią o Bożym Narodzeniu.

Dziadek Mróz – Mikołaj ze wschodniej Europy

Dziadek Mróz, znany szczególnie w Rosji, przypomina wyglądem naszego Mikołaja. Również jest starcem roznoszącym prezenty – pojawia się jednak zazwyczaj ze swoją wnuczką, Śnieżynką. Co ciekawe: Dziadek Mróz puka do drzwi, podczas gdy nasz Mikołaj wskakuje do komina. Dziadek według tradycji obdarowuje dzieci prezentami w Nowy Rok. Kraje wschodniej Europy ciągle kultywują tradycję związaną z Dziadkiem Mrozem. Pojawia się w reklamach, bajkach czy na wystawach sklepowych częściej, niż znany nam Mikołaj.

A może czarownica?

Świąteczne prezenty we Włoszech przynosi La Befana – czarownica. Wbrew pozorom, jest pozytywną postacią; w przeszłości była zwyczajną gospodynią domową, a jej wygląd nie wiąże się ze złymi mocami. Miotła, na której lata, dawniej służyła jej po prostu do sprzątania. Ta ciekawa postać odwiedza włoskie dzieci w Święto Trzech Króli, obdarowując je prezentami i słodkościami.

Wszyscy rodzice, którzy planują w tym roku zaprosić do swojego domu Mikołaja lub inną postać z worem pełnym prezentów, mogą zaopatrzyć się w ciekawe i modne prezenty na stronie 4gift.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj