Butelka wina, kieliszki i coś dobrego do jedzenia… W zasadzie nic więcej nie jest potrzebne, by spędzić miło czas, ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Źle dobrane wino do potrawy, wino podane w nieodpowiedniej temperaturze nie pozwoli delektować się ani trunkiem, ani nawet najbardziej wykwintnym daniem. Chcąc uniknąć takich błędów, zanim znajdziesz odpowiedni kurs sommalierski dla siebie, dowiedz się, jakie są podstawowe zasady doboru wina do potraw i reguły serwowania tego trunku.

Dobieranie win do potraw

Chcąc dobierać właściwie wina do poszczególnych dań, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach serwowania tych trunków. Jeśli w czasie obiadu lub kolacji będą podawane różne rodzaje wina, to obowiązuje reguła serwowania najpierw win o mniejszej zawartości alkoholu, a potem tych mocniejszych. Podobnie najpierw serwuje się wina młodsze, a potem starsze.

Zanim przyjdzie pora na dania główne, z reguły na stole pojawia się przystawka, a wraz z nią jakieś lekkie, białe, dobrze schłodzone wino. Wino czerwone powinno towarzyszyć tylko tym przystawkom, które przyprawia się octem.

Teraz kolej na odpowiednie wino do ciepłych potraw głównych. Jeśli w roli głównej występuje makaron lub ryż, należy postawić na wino wytrawne. Makaron z sosem bolognese świetnie sprawdza się w duecie z czerwonym winem. Z kolei risotto powinno występować w duecie z winem białym.

To, że do ryb także podaje się wino białe, najlepiej dobrze schłodzone, to chyba wie już każdy. Jednak i tu są pewne odstępstwa od reguły. Ryby przyrządzane na sposób tajski, czyli bardzo pikantne, powinny być serwowane z czerwonym winem, podobnie zresztą jak zupy, w których ryby odgrywają główną rolę.

Dania mięsne oparte na mięsie czerwonym to oczywiście wina czerwone, ale i tu zdarzają się wyjątki. Cielęcina może być podana z czerwonym winem, ale jej smak podkręca jeszcze lepiej lekko musujące wino różowe. Z kolei z drobiem znacznie lepiej komponują się białe trunki, ale można też podawać lekkie czerwone wina.

Popularne deski serów z reguły powinny być serwowane wraz z białymi winami, z tym że ten rodzaj trunków jest odpowiedni do łagodnych serów. Pikantne, wyraziste ich odmiany będą jednak lepiej smakować z wytrawnymi winami czerwonymi.

Jak serwować wino?

Aby wino mogło oczarowywać swoim smakiem i aromatem, musi być podawane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy je nalewać do kieliszków delikatnie zwężających się ku górze, bo wówczas wszystkie aromaty skupiają się w jego górnej części i jeszcze bardziej będą cieszyć zmysł węchu. Do wina białego używa się nieco wyższych, smukłych kieliszków, a do wina czerwonego odpowiednie są te większe, bardziej pękate. Co ważne, kieliszki wypełnia się winem tylko w 30% ich objętości.

Niezwykle ważna jest też temperatura wina. Zbyt ciepły trunek smakuje fatalnie, dlatego każde wino przed podaniem powinno być schłodzone w odpowiednim stopniu. Wina musujące podaje się w temperaturze około 6 stopni Celsjusza. Temperatura win białych i różowych powinna mieścić się w przedziale od 8 do 12 stopni. Wina czerwone serwuje się w temperaturze nieprzekraczającej 18 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że każde wino po wyjęciu z lodówki szybko powraca do temperatury otoczenia. Wielbiciele win powinni więc zainwestować w coolery, czyli specjalne pojemniki, które wypełnia się w połowie lodem i stawia na stole. Po nalaniu wina do kieliszków butelkę odstawia się do tego pojemnika, bo w ten sposób można utrzymać trunek w odpowiedniej temperaturze.

Zaimponuj rodzinie i znajomym

Jeśli historia wina, degustowanie i podawanie win jest Twoją pasją, zostań ekspertem w tej dziedzinie. Kurs sommelierski pozwoli Ci zdobyć niezwykłe umiejętności. Nauczysz się rozpoznawać wino, łączyć je z potrawami i serwować w sposób profesjonalny. Warsztat Mistrza oferuje kurs sommelierski online, więc możesz wziąć w nim udział, nie wychodząc z domu. W krótkim czasie staniesz się ekspertem, a nowe umiejętności mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje życie towarzyskie i zawodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj