Nie bez powodu dach uważany jest za jeden z najważniejszych elementów każdego domu. To właśnie on bierze na siebie ochronę budynku przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak wiatr, opady deszczu lub śniegu czy niskie temperatury. Mimo upływu lat i rozwoju różnych technologii, wciąż dach z drewna jest jednym z najpopularniejszych wyborów. Dlaczego tak jest i jak zadbać o zabezpieczenie drewnianej konstrukcji?

Dach z drewna a wytrzymałość

Choć pod kątem wytrzymałości drewno wydaje się być znacznie mniej trwałym produktem niż stal, to właśnie ten materiał cieszy się największym zaufaniem w produkcji konstrukcji dachowych. Drewno jest zdecydowanie lżejsze od stali, dzięki czemu nie wymaga dodatkowych wzmocnień, a budynek nie zapada się na niekorzystnym podłożu. Dach z drewna jest również znacznie mniej wymagający w dalszej konserwacji. Doskonale sprawdza się także w warunkach, w których stal nigdy nie miałaby zastosowania, jak np. w przypadku budynków gospodarczych przeznaczonych do hodowli zwierząt. Tam pod wpływem mocznika włókna drewniane krystalizują się i zwiększają swoją wytrzymałość. Tymczasem stalowa konstrukcja w takich warunkach ulega osłabieniu i uszkodzeniu.

Na wytrzymałość drewnianych konstrukcji dachowych ogromny wpływ ma jakość stosowanych materiałów. Ważny jest zarówno gatunek drewna, jego kondycja, brak sęków oraz pęknięć, jak i cały proces obróbki oraz suszenia. Dobrze zaimpregnowana i przygotowana drewniana więźba dachowa z pewnością przetrwa wiele lat.

Impregnacja więźby dachowej

Na rynku dostępne są różne preparaty do impregnacji dachów z drewna: od rozpuszczalnikowych, przez wodorozcieńczalne aż po solne. Stając przed wyborem odpowiedniego środka warto znać specyfikę każdego produktu. Preparaty rozpuszczalnikowe choć doskonale zabezpieczają drewno, są toksyczne, dlatego nie należy stosować ich wewnątrz budynku.

Impregnaty wodorozcieńczalne są jednymi z najpopularniejszych środków ochrony drewna. Perfekcyjnie sprawdzają się przy elementach narażonych na działanie czynników biologicznych i szkodliwych warunków atmosferycznych.

Ostatnie, solne impregnaty do więźby dachowej również wnikają głęboko w strukturę drewna stanowiąc doskonałe zabezpieczenie. Niestety, ze względu na specyfikę, istnieje ryzyko wymycia preparatu przez wodę. Z tego powodu nie sprawdzą się one w miejscach, które są narażone na kontakt z wodą.

Przystępując do konserwacji dachu z drewna, warto sprawdzić, czy elementy konstrukcji nie zostały zniszczone przez szkodniki, lub zajęte grzybem czy wilgocią. Mogą one wymagać naprawy lub wymiany na nowe. Dopiero po sprawdzeniu należy przystąpić do impregnacji więźby specjalnym preparatem.

Jeżeli szukasz producenta drewnianych konstrukcji dachu zobacz ofertę https://wpwinvest.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj