Wino to popularny trunek, który towarzyszy nam podczas przyjęć, imprez czy kolacji. Aby jednak docenić jego smak i właściwości, należy nauczyć się kilku prostych zasad. Prawidłowa degustacja pozwoli zasmakować pełni smaku i aromatu. Najlepszym wyborem na początek są profesjonalne warsztaty połączone z degustacją.

Warsztaty degustacji wina

To specjalnie zorganizowane zajęcia, na których poznasz wiele przydatnych informacji dotyczących wina. Przede wszystkim nauczysz się rozróżniać odmiany trunku – oczywiście oprócz walorów smakowych różnią się one sposobem przechowywania i rodzajem przeznaczonych do nich kieliszków.

W trakcie takiego spotkania nauczysz się teorii i praktyki – począwszy od przeglądu regionów winiarskich i nakreślenia sposobu produkcji win, po przyjemną degustację. Oprócz nauki zasad dotyczących degustacji, czyli smakowania win, możemy dowiedzieć się jak dobierać wino i jak wykorzystywać je w kuchni.

Czeka nas spotkanie z wieloma ciekawostkami. Jedną z nich jest fakt, że różne kraje posiadają własną klasyfikację wytrawności wina! To, co w Polsce określane jest mianem wina wytrawnego, w rzeczywistości we Francji może być winem półwytrawnym. Jeśli już jesteśmy przy klasyfikacji wytrawności, czyli stopnia słodyczy – najlepiej na początek spróbować ,,czegoś pomiędzy” – czyli właśnie wina półwytrawnego.

Ocenianie wina w trzech kategoriach

Wino oceniamy w trzech kategoriach: wizualnej, zapachowej oraz smakowej. Podczas pierwszego etapu przechylamy kieliszek o ok. 30 stopni i oglądamy trunek, oceniając jego kolor i klarowność.

Kolejny krok to ocena zapachu, a właściwie: aromatu wina. Należy delikatnie obracać kieliszkiem, trzymając go za nóżkę. W ten sposób uwolnimy aromat.

Ostatnim krokiem jest oczywiście ocena smaku wina. Powinniśmy zatrzymać w ustach pierwszy łyk i zacząć analizować jego smak. Co ciekawe: profesjonalni somelierzy wypluwają pierwszy łyk do specjalnego naczynia. W warunkach domowych czy oficjalnych taki zabieg mógłby się okazać nietaktem – co innego, jeśli spędzamy czas z miłośnikami tych trunków!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj