Procedura wynajęcia samochodu z wypożyczalni nie jest skomplikowana. Wystarczy wypełnić formularz rezerwacji, opłacić wynajem oraz odebrać wybrane auto. Minimum formalności sprawia, że wszystko trwa zaledwie kilka minut. Czy analogicznie jest również przy zwrocie wynajętego pojazdu? Jak przygotować wypożyczony samochód, aby zwrot przebiegł szybko i sprawnie? O tym w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Zatankuj i posprzątaj samochód zgodnie z warunkami umowy

W podpisanej przed odbiorem wybranego modelu umowie najmu znajdują się wszystkie warunki dotyczące prawidłowego zwrotu auta. Niektóre firmy oferujące krótkoterminowy wynajem samochodów umożliwiają klientom zwrot niezatankowanego i nieposprzątanego pojazdu. Zazwyczaj wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami po stronie najemcy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór firmy wymagającej zwrotu auta w dokładnie takim samym stanie, w jakim zostało wypożyczone. Jeżeli wynająłeś samochód wysprzątany i z pełnym bakiem, to taki sam musisz zwrócić. Przed udaniem się do siedziby wypożyczalni powinieneś więc odwiedzić myjnię oraz najbliższą stację paliw. Jeśli tego nie zrobisz, firma wynajmująca obciąży Cię kosztami sprzątania i uzupełnienia brakującej benzyny, zgodnie z zapisami umowy.

Nie zapominaj o zwrocie dodatkowego wyposażenia

Ogólnopolskie wypożyczalnie samochodów, takie jak Abacus Car Rental, umożliwiają swoim klientom wynajem dodatkowego wyposażenia w postaci nawigacji GPS lub fotelika dla dziecka. Akcesoria te są dużym ułatwianiem w przypadku dłuższego wyjazdu w towarzystwie całej rodziny. Jeżeli zdecydowałeś się na ofertę firmy wynajmującej, musisz pamiętać, aby razem z samochodem zwrócić wszystkie elementy dodatkowe. Lepiej unikać sytuacji, w której wynajęty fotelik zostanie w domu. Zwykle wiąże się to z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, której wysokość zawarta jest w umowie najmu lub załączniku do tego dokumentu.

Pamiętaj, aby zwrócić auto na czas

Po przygotowaniu auta do zwrotu musisz pamiętać o pojawieniu się w siedzibie firmy w wyznaczonym wcześniej terminie. Jeżeli w umowie napisane jest, że samochód masz zwrócić o godzinie 12, to nie powinieneś przekraczać tego czasu. Niektóre wypożyczalnie pozwalają klientom na nieznaczne odstępstwa od określonego terminu, jednak nie jest to standardem. Istnieją firmy, które za kilkunastominutowe opóźnienie mogą zażądać opłaty za kolejną dobę najmu. Najlepszym sposobem na uniknięcie przykrej niespodzianki jest zapytanie pracownika wypożyczalni o możliwość ewentualnego spóźnienia. Warto zrobić to już w momencie odbioru pojazdu.

Sprawdź końcowy stan pojazdu, zabierz swoje rzeczy i podpisz protokół zdawczo-odbiorczy

Przed oddaniem kluczyków pracownikowi firmy wynajmującej należy dokładnie obejrzeć samochód i sprawdzić, czy na karoserii nie znajdują się widoczne rysy lub pęknięcia. Jeśli auto nie ma żadnych uszkodzeń, wystarczy już tylko zabrać swoje rzeczy i podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. Złożenie podpisu na dokumencie kończy okres najmu. W tym momencie kierowcy zwracana jest wpłacona wcześniej kaucja. Może to nastąpić od razu (w gotówce) lub po kilku dniach (na wskazane konto bankowe). Wszystko zależne jest od ustaleń pomiędzy stronami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj