Obecnie pacjenci na co dzień stosują wiele różnego rodzaju suplementów diety. Jednym z popularniejszych w ostatnim czasie są suplementy zawierające L-argininę. W naszym artykule tłumaczymy, czym jest arginina, jakie może być jej działanie, jak powinno się ją dawkować oraz jakie są możliwe skutki uboczne po jej zastosowaniu.

Co to jest L-arginina?

Substancja zwana L-argininą to jeden z wchodzących w skład białka aminokwasów. Pełni on ważną rolę jako substancja budulcowa w organizmie. W suplementach diety jest jednak przyjmowana przede wszystkim ze względu na to, że jest w stanie wchodzić w reakcje biochemiczne, powodujące uwolnienie tlenku azotu do krwi, który jest w stanie rozszerzać naczynia krwionośne. Normalnie ludzie sami wytwarzają wystarczającą ilość argininy, jednak w przypadku niektórych problemów zdrowotnych proces ten może zostać zaburzony i wówczas, żeby zapobiec związanym z tym problemom, warto jest sięgnąć po odpowiednie leki lub suplementy diety. Problemy z samodzielnym wytwarzaniem odpowiedniej ilości argininy występują również u osób starszych.

Właściwości argininy

Na temat działania L-argininy i tego, w jaki sposób przyjmowanie tej substancji może wpływać na człowieka, przeprowadzono już wiele badań. O ich wynikach opowiedział nam nasz rozmówca farmaceuta z apteki internetowej MIRO:

W przeprowadzanych badaniach potwierdzono skuteczność przyjmowania L-argininy przede wszystkim jako substancji, która jest w stanie obniżyć ciśnienie krwi oraz poprawiać poziom cholesterolu. Arginina ma też wpływ na poprawę ogólnego stanu naczyń krwionośnych i pomaga pacjentom z dusznicą oraz pacjentkom w ciąży ze stanem przedrzucawkowym lub z nadciśnieniem tętniczym. Ważnym zastosowaniem L-argininy jest też pomoc pacjentom z zaburzeniami erekcji. Rozluźnienie naczyń krwionośnych skutkuje po prostu tym, że u pacjentów w tętnicach może krążyć więcej krwi i ma to wpływ na wspomaganie erekcji.

Zalecane dawkowanie L-argininy

Tak naprawdę nie ma żadnych standardowych zaleceń dotyczących przyjmowania L-argininy. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości i problemów pacjenta, od jego historii medycznej oraz od problemów, w których zwalczeniu arginina ma pomóc. Stosując leki z L-argininą pacjenci powinni się stosować do zaleceń z ulotki. L-arginina coraz częściej jest składnikiem wielu środków farmakologicznych. Jest np. jednym z częściej stosowanych substancji w preparatach witaminowych Solgar. Są to chętnie wybierane przez pacjentów preparaty, które są dostępne bez recepty i można je kupić nawet w wybranych aptekach internetowych.

Przeciwwskazania do stosowania L-argininy

Stosowanie preparatów leczniczych z L-argininą, ze względu na sposób działania substancji, nie jest zalecane osobom, które są po przejściu zawału serca. Preparatów z argininą nie powinno się też stosować, jeżeli wie się, że jest się uczulonym na tę substancję lub na którykolwiek z innych składników danego leku.

Jakie są możliwe skutku uboczne przyjmowania L-argininy?

Stosowanie preparatów z L-argininą jest powszechnie uznawane za bezpieczne. Substancję tę można przyjmować zarówno doustnie, jak i miejscowo (najczęściej dożylnie). Sposób przyjmowania leków z L-argininą jest zależny od otrzymanych od lekarza zaleceń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj