Zwykle wybierając szafę instalacyjną lub sterowniczą, kierujemy się minimalizmem. Im mniejsza, tym lepsza się wydaje. Jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Trzeba bowiem poznać wszystkie możliwości, by wiedzieć, jaką szafę instalacyjną czy sterowniczą wybrać i jak to zrobić.

Po pierwsze – więcej przestrzeni

Choć zwykle większość instalacji tworzy się z jak najmniejszych możliwych komponentów, nie warto ich upychać w jak najmniejszą szafę sterowniczą. Przede wszystkim należy bowiem zadbać o przestrzeń. Nie tylko p to, by wygodnie umieścić wszystkie komponenty, ale także by mieć miejsce na kable, odpowiednie zorganizowanie przewodów oraz wielu innych elementów, które później ułatwią nam korzystanie z szafy. Dlatego minimalizowanie miejsca za wszelką cenę może szybko przynieść negatywne konsekwencje i okazać się uciążliwym rozwiązaniem. Warto myśleć kompleksowo.

Właściwe miejsce

Wielkość szafy wiąże się nie tylko z tym, ile miejsca na przewody i cały osprzęt jest w środku, ale także z tym, gdzie szafa stanie. Jest to przedmiot dość ważny, ale i duży oraz potencjalnie niebezpieczny. Dlatego lepiej umieścić go w odosobnieniu, w miejscu trudno dostępnym dla większości osób. Musi być jednak umieszczona wygodnie, stąd jej wielkość ma duże znaczenie także z tej perspektywy. Nie ma sensu kupować szafy sterowniczej renomowanej firmy, by później nie mieć jej gdzie wstawić. Trzeba planować z głową i dostosować wielkość szafy do możliwości – tak wewnątrz jej, jak i na zewnątrz.

Funkcjonalność

Wielkość i rodzaj szafy mają znaczenie w kontekście działania całej instalacji, ale także w kontekście jej wymiany. Mowa tu przede wszystkim o rozbudowie instalacji, która może nastąpić, a przy zbyt małej szafie wymiana i modyfikacje będą wymagały więcej zachodu. Dodatkowo szafa powinna zapewniać optymalne dojście do wszelkiego rodzaju napraw, dlatego nie tylko jej wygląd, ale i miejsce ustawienia ma duże znaczenie. Warto zatem dokładnie wykonać projekt oraz przeanalizować, jaka szafa byłaby jednak najlepszym rozwiązaniem na teraz i na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj