Mało jest osób, które decydują się spędzić całe życie w domu rodzinnym. Większość Polaków szuka szczęścia w innych miastach lub miasteczkach – zazwyczaj ich podróże zaczynają się w młodym wieku, kiedy decydują się na studia w odrębnym miejscu. Gdzie najczęściej przeprowadzają się rodacy? Czy Warszawa to najpopularniejszy cel przeprowadzki?

Warszawa – niezmienny kierunek Polaków

Młodzi ludzie, poszukujący lepszych zarobków i stabilnej pracy, chętnie wyprowadzają się do stolicy. Kierunek podróży wielu z nich określa wybór studiów na jednej z warszawskich uczelni. Po ich ukończeniu naturalną ścieżką jest odnalezienie pracy w stolicy. Studenci nie posiadają meldunku stałego. Ich ścieżki mogą się zbiec z Warszawą jedynie na chwilę. Statystycznie większość zostaje jednak na stałe w tym rozległym i rozbudowanym wojewódzkim mieście.

Kto najczęściej migruje do innego miasta?

Saldo migracji dotyczy najczęściej osób w wieku produkcyjnym (młodych i w średnim wieku). Według najważniejszych założeń Głównego Urzędu Statystycznego taki wiek dla mężczyzn wynosi od 18 do 64 lat, natomiast dla kobiet 18-59 lat. Według dogłębnych analiz tego organu statystycznego innymi atrakcyjnymi kierunkami dla Polaków są kolejne wojewódzkie miasta: Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, a nawet – tu niespodzianka – Rzeszów. Ujemnym saldem migracji w ostatnich latach charakteryzują się natomiast Bydgoszcz, Katowice, Opole, Lublin, Łódź.

Przeprowadzka do mniejszych gmin i powiatów

Migracja Polaków wiąże się z jedną, dość często spotykaną zmienną. Osoby po 30 i 40, które założyły już własne rodziny, a także cieszą się stabilną i dobrze płatną pracą, decydują się na zakup działki w mniejszych powiatach i gminach. Często wybierają wsie, gdzie mogą cieszyć się bliskością natury i spokojem. Taka decyzja wiąże się z pewną niedogodnością – w niewielkich, zaledwie kilkunastorodzinnych wsiach często nie ma dostępu do infrastruktury, sprawnej komunikacji miejskiej i dobrej jakości dróg. Ich mieszkańcy są zmuszeni do poruszania się samochodami (sporadycznie taksówkami).

Jak wygląda sprawna przeprowadzka?

Niezależnie od celu podróży każda rodzina jest zmuszona zmierzyć się z widmem przeprowadzki. Mogą tego dokonać samodzielnie, wynajmując samochód dostawczy, lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Drugie rozwiązanie jest komfortowe – po uiszczeniu odpowiedniej opłaty pracownicy takiego przedsiębiorstwa chętnie pomogą w pakowaniu, demontażu mebli i ścisłym transporcie. Przykładem jest Yellow Transport – młode przedsiębiorstwo, działające głównie na terenie województwa pomorskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj