Narządy kobiecego układu rozrodczego narażone są na różne schorzenia. Jednym z częściej diagnozowanych problemów zdrowotnych kobiet, są mięśniaki macicy. Zmiany te nie zagrażają życiu, jednak mogą wpływać na ogólne samopoczucie, powodując m.in. uciążliwy ból brzucha. Czym są mięśniaki macicy? Co sprzyja ich powstawaniu i w jaki sposób przebiega leczenie tego schorzenia? Wyjaśniamy.

Mięśniaki macicy – co to jest?

Mięśniaki macicy to jedne z częściej diagnozowanych zmian w obrębie macicy, które zaliczamy do grupy nowotworów łagodnych. Wywodzą się one z komórek miometrium, czyli komórek gładkich mięśnia macicy. Mogą mieć różną wielkość i często występują mnogo.

Wyróżniamy 3 rodzaje mięśniaków macicy, co ma związek z ich lokalizacją. Zmiany te mogą powstać w obrębie śluzówki jamy macicy (mięśniaki podśluzówkowe), pod błoną surowicową macicy (mięśniaki podsurowicówkowe), a także w ścianie jamy macicy (mięśniaki śródścienne).

Mięśniaki macicy mają kulisty kształt. Powstają na różnym etapie życia kobiety, jednak częściej są diagnozowane u kobiet w średnim wieku. Wielkość mięśniaków macicy może zmieniać się na skutek działania hormonów płciowych. Zdarza się, że pojedyncze mięśniaki mogą osiągać bardzo duże rozmiary. Nie zawsze wywołują objawy, które skłaniają kobietę do wizyty u ginekologa, dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć różne schorzenia na początku choroby, co znacząco ułatwia leczenie.

Mięśniaki macicy – diagnostyka i leczenie

Mięśniaki macicy nie zagrażają życiu kobiety, jednak wymagają odpowiedniego leczenia, bo ich wzrost prowadzi m.in. do nasilenia się krwawień menstruacyjnych oraz występowania plamień pomiędzy miesiączkami. Co więcej, mięśniaki macicy mogą utrudniać zajście w ciążę, przyczynić się do poronienia, a także zaburzać rozwój płodu. W celu diagnostyki mięśniaków macicy wykonywane jest przezpochwowe badanie USG. Jest ono przeprowadzane podczas każdej wizyty u ginekologa, dzięki czemu można wykryć zmiany w macicy, zanim osiągną one znaczne rozmiary.

Leczenie mięśniaków macicy uzależnione jest m.in. od wielkości i liczby zmian w obrębie tego narządu, a także wieku kobiety. Diagnozowaniem i leczeniem problemów ginekologicznych zajmuje się m.in. dr Anna Kluz-Kowal, która prowadzi prywatny gabinet ginekologiczny w Białymstoku.

Postępowanie w przypadku mięśniaków macicy uzależnione jest od wieku kobiety, liczby i wielkości zmian oraz stopnia nasilenia towarzyszących mięśniakom objawów. Jeżeli kobieta chce zajść w ciążę, to nie wykonuje się operacji usunięcia macicy, wykorzystując inne z dostępnych metod leczenia m.in. terapię hormonalną. Możliwe jest również usunięcie pojedynczych mięśniaków, które mogą niekorzystnie oddziaływać na przebieg ciąży. U kobiet, które przeszły menopauzę najczęściej wykonuje się zabieg usunięcia macicy, co zapobiega ponownemu powstawaniu mięśniaków.

Dlaczego powstają mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy powstają na skutek działania różnych czynników. Część z nich to czynniki niemodyfikowalne, do których zaliczamy m.in. skłonności genetyczne do powstawania tego rodzaju zmian. Na rozwój mięśniaków macicy mają również wpływ czynniki, które możemy skutecznie wyeliminować. Zaliczamy do nich m.in. nadużywanie alkoholu i kofeiny, nadwagę i otyłość oraz nieleczone nadciśnienie tętnicze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj