Bez filtrowania ciężko wyobrazić sobie codzienne życie oraz rozwój przemysłu. Właśnie dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób ten proces przebiega oraz czego potrzeba, aby go przeprowadzić. Bez wątpienia niezbędnym elementem są filtry przemysłowe. Czym są i jak działają?

Filtry przemysłowe — co to takiego?

Filtry przemysłowe to urządzenia składające się obudowy raz materiału filtracyjnego. Tym mianem bardzo często określane są wkłady filtracyjne. W niektórych przypadkach sam wkład może być stosowany w roli filtra. Jest to możliwe zwłaszcza w przypadkach, kiedy ma miejsce filtracja grawitacyjna przy użyciu filtra workowego. Działanie filtra polega na oddzieleniu substancji (cieszy lub gazu) od innych cząsteczek.

Popularne w przemyśle rodzaje filtrów

Filtry największe zastosowanie znalazły w przemyśle. Nie ma się czemu dziwić, w końcu procesy technologiczne często wymagają oddzielania poszczególnych substancji od siebie. Najpopularniejsze filtrów stosowane w przemyśle to:
– wspomniany filtr workowy, który pozwala na filtrację grawitacyjną; może być on stosowany zarówno do filtrowania cieczy, jak i gazów.
– filtr świecowy zwany także patronowym i nabojowym, służący do odpylania powietrza.

Filtry absolutny

W przemyśle oraz literaturze związanej technologicznymi procesami filtracji można się spotkać z pojęciem tzw. filtra absolutnego. Jest to termin, który oznacza skuteczność filtra 99,98%. To właśnie w odniesieniu do tej wartości mierzy się skuteczność filtrów dostępnych na rynku. Dzięki temu można stwierdzić, jaka jest skuteczność filtrów oraz do jakiego rodzaju filtracji można je wykorzystywać.

Materiał wykonania

Omawiając filtry przemysłowe, należy także zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany wkład filtrujący. Najpopularniejsze materiały stosowane na rynku to:
– włóknina (nonwowens),
– polipropylen PP (melt blown, filc filtracyjny),
– poliester (PE),
– poliamid N (nylon),
– włóknina szklana (medium borosilicatowe; borkowokrzemianowe; borokrzemianowe)
– materiały typu filcowego (Ryton, PTFE, Nomex).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj