W dzisiejszych czasach wiele banków oferuje swoim klientom możliwość przewalutowania najpowszechniejszych walut tj. euro, dolar czy frank. Nieumiejętne korzystanie z karty może okazać się dla turysty niekorzystne finansowo i naraża go na wysokie opłaty za cały proces przewalutowania. By tak się nie stało, sprawdziliśmy, jaki sposób płatności (gotówka czy karta) jest najbardziej bezpiecznym i opłacalnym rozwiązaniem podczas zagranicznej podróży.

Czy nosić przy sobie gotówkę?

Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której płatność kartą debetową nie będzie możliwa. W niektórych krajach płacenie „plastikiem” jest mocno ograniczone. Ponadto najkorzystniejszą opcją przed wyjazdem jest wymiana pieniędzy w kantorze internetowym. Posiadają one najniższy spread (różnica kupna i sprzedaży waluty), co w efekcie jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować przed wyjazdem za granicę. Odradzamy noszenie przy sobie sporej ilości pieniędzy i trzymanie ich w jednym konkretnym miejscu, ponieważ tym sposobem narażamy się na stratę dużej kwoty. Wypchany po brzegi portfel kusi złodziei, a my wystawiamy się na kradzież.

W miejscach, które są mało popularne pod względem turystycznym czy bazarach gotówka może okazać się niezastąpiona. W takim przypadku należy zabrać ze sobą, chociaż kilka drobnych monet na napiwek czy bilet. Jeśli mamy ze sobą kartę swobodnie możemy wypłacić z niej tyle gotówki, ile potrzebujemy. Wcześniej przed wyjściem warto również sprawdzić, gdzie dokładnie w okolicy, do której się wybieramy, znajduje się bankomat. Dzięki temu nie będziemy nerwowo go szukać na ostatnią chwilę.

A może lepiej wybrać kartę?

Płatności bezgotówkowe, a zwłaszcza kartą stały się w dzisiejszych czasach niesłychanie popularne oraz wygodne. Coraz więcej osób się do nich przekonuje i aktywnie z nich korzysta, również za granicą. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to rozwiązanie bezpieczne i szybkie. Ekspert z Poznańskiego Banku Spółdzielczego SGB wyjaśnia, że:

Większość banków w Polsce, w tym z grupy SGB, oferuje płatności zagraniczne kartą, które umożliwiają wypłacanie gotówki w bankomatach sieci oraz obcych banków. Dodatkowo pozwala na płatności bezgotówkowe w punktach handlowo-usługowych, więc nie ma problemu z dokonaniem zapłaty za usługę, bądź produkt. Należy pamiętać też o tym, że kartą zapłacimy w niemal każdej możliwej walucie – od euro po dolary.

Przed wyjazdem za granicę koniecznie sprawdź, jaka metoda płatności jest najbardziej pożądaną, w miejscu, do którego się wybierasz. Gotówka czy karta? Takiej informacji szukaj nie tylko w internecie, ale również we wszelkiego rodzaju przewodnikach turystycznych lub blogach podróżniczych. Podczas zagranicznego wyjazdu uchroni Cię to przed niepotrzebnym stresem i pozwoli zaoszczędzić wiele cennego czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj