Rozwój transportu i jego rola we współczesnej gospodarce wymógł na pracodawcach i ich pracownikach dostosowanie się do wielu regulacji prawnych. Szczególnie wyraźnie kontrolowany jest czas pracy kierowców. Przestrzeganie definiujących go przepisów jest ważne nie tylko ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Pozwala również uniknąć dotkliwych kar finansowych. Tylko w jaki sposób sprawnie i efektywnie prowadzić tę ewidencję?

Czas pracy kierowców – regulacje prawne w Polsce

W transporcie wiążące są nie tylko krajowe regulacje prawne, ale także unijne. Przede wszystkim należy zapoznać się z przepisami zawartymi w kodeksie pracy, ustawie o czasie pracy kierowców, tachografach oraz rozporządzeniu (WE) nr 561/2006. Normy te obowiązują na terenie całej UE. Ze względu na czyhające za każdym zakrętem kontrole warto blisko się im przyjrzeć. Kierowców na drogach może bowiem sprawdzać policja, żandarmeria wojskowa, straż graniczna czy Inspekcja Transportu Drogowego. W takim przypadku muszą oni okazać kartę kierowcy oraz wydruki z tachografu.

Maksymalny czas spędzony za kierownicą

W Polsce kierowca zawodowy maksymalnie może prowadzić pojazd przez 9 godzin dziennie. Tygodniowy czas spędzony za kierownicą nie powinien zaś przekraczać 56 godzin. Pracodawcy zobowiązani są też do zapewnienia pracownikom odpowiednio długich przerw w konkretnych interwałach – po 4,5 h jazdy należy im się 45 minut przerwy. Przepisy regulują też długość przerwy nocnej – powinna trwać 11 godzin. Trzeba mieć na uwadze jeszcze wiele innych przepisów, dlatego prowadzenie ewidencji często jest powodem wielu kłopotów. Do tego celu przydają się specjalistyczne urządzenia i oprogramowania.

Urządzenia do kontroli czasu pracy kierowców

Efektywny pomiar czasu pracy kierowców byłby znacznie utrudniony bez tachografów. Te urządzenia są obowiązkowo instalowane w pojazdach o masie wyższej niż 3,5 t. Tachografy rejestrują przede wszystkim ilość przejechanych przez kierowcę kilometrów. Do ich zadań należy też ocena jego aktywności, rozumianej jako sekwencja okresów jazdy, odpoczynku i innych czynności. Prawo wymaga legalizacji tych urządzeń co 2 lata.

Oprogramowanie do rejestracji czasu pracy

Kierując firmą zatrudniającą kilkunastu lub kilkudziesięciu pracowników, można się pogubić. W tym celu powstały wyspecjalizowane oprogramowania umożliwiające utrzymanie porządku w rozliczaniu i zapisywaniu czasu pracy kierowców, np. system Bibinet dostępny w sklepie Install. Jego zaletą jest możliwość współpracy z innymi programami kadrowo-płacowymi. Dzięki temu przedsiębiorcom łatwiej prowadzić ewidencję, a ryzyko popełnienia w niej poważnych błędów, których konsekwencją byłyby kary finansowe, jest znacznie zminimalizowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj