Pełna nazwa tomografii oka OCT to optyczna koherentna tomografia oka. Jest to badanie, które pełni ważną rolę w diagnostyce okulistycznej, ponieważ umożliwia okuliście dokonanie precyzyjnej oceny dużej części struktur oka. Badanie OCT opiera się na technice obrazowania z dokładnością, którą wielu okulistów porównuje do wyników mikroskopowej analizy pobranego operacyjnie wycinka tkanki z oka. W przypadku zastosowania spektralnego tomografu optycznego badanie jest jednak prostsze, bezbolesne  i bezinwazyjne. W razie potrzeby może być też wielokrotnie powtarzane. W naszym artykule dokładnie opisujemy, na czym polega tomografia oka OCT i tłumaczymy, jakie są najczęstsze wskazania do jej zastosowania.

Wskazania do wykonania tomografii oka OCT

Konieczność przeprowadzenia u pacjenta optycznej koherentnej tomografii oka najczęściej jest stwierdzana w przypadku wykrycia w innych badaniach zwyrodnienia lub innych zmian na plamce. Może do nich dojść na skutek zmian zachodzących wraz z wiekiem lub w przebiegu nieleczonej cukrzycy. Innymi wskazaniami mogą być jeszcze wykryte podczas przeprowadzania innych badań oczu otwory i obrzęki w plamce lub błony nasiatkówkowe. Oprócz tego tomografia OCT ma też duże znaczenie w monitorowaniu stanu rogówki przed i po wykonaniu zabiegu laserowej korekcji wzroku. Służy także monitorowaniu zmian jaskrowych. Innym sposobem zastosowania spektralnego tomografu optycznego jest wykonanie badania dna oka.

Co dokładnie można sprawdzić z zastosowaniem spektralnego tomografu optycznego?

Z wykorzystaniem spektralnego tomografu optycznego można tak naprawdę wykonać nie tylko badanie OCT, ale również badanie Angio-OCT (OCTA). Pełna nazwa badania OCT to angiografia fluorosceinowa. Po wcześniejszym podaniu pacjentowi środka cieniującego daje ono okuliście możliwość wykonania wielu zdjęć tęczówki i dna oka. Wykonanie takiego badania pozwala m.in. sprawdzić stopień zaawansowania retinopatii cukrzycowej, wykryć zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, a także różnego typu zaburzenia naczyniowe siatkówki – m.in. zakrzepy i zatory. A na czym polega badanie Angio-OCT? Na to pytanie odpowiedział nam nasz rozmówca specjalista i doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z największych w Polsce dystrybutorów wysokiej klasy sprzętu okulistycznego:

Badanie OCTA różni się od podstawowej tomografii OCT przede wszystkim tym, że do jego przeprowadzenia nie jest konieczne podanie wcześniej pacjentowi kontrastu, czyli środka cieniującego. Angio-OCT także umożliwia diagnostykę i monitorowanie takich problemów, jak zwyrodnienie plamki żółtej, teleangiektazji siatkówkowej, czy retinopatii cukrzycowej. Ze względu na brak podania wcześniej kontrastu, jest jednak znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia.

Na czym polega badanie OCT?

Przed przeprowadzeniem u pacjenta badania OCT, najpierw trzeba go do tego przygotować, wkraplając do oczu atropinę lub innego środka do rozszerzania źrenic. Pacjent ma też podaną dożylnie fluoresceinę, czyli kontrast. Po przygotowaniach pacjent siada przed urządzeniem, które wykonuje serię zdjęć dna oka.

Samo badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne, jednak w wyniku działania kontrastu i rozszerzenia źrenic u pacjenta może dojść do objawów nudności oraz do pojawienia się świądu skóry i pokrzywki. Kontrast może tez wywołać, trwające około 24 godziny, zażółcenie skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj