Brony aktywne od dawna są bardzo popularne wśród plantatorów oraz sadowników. Najczęściej wykorzystuje się ten sprzęt do pielęgnacji gleby tuż po orce. Dzięki agregatom można wykonać kilka zabiegów jednocześnie. Czy jest to rozwiązanie dla wszystkich rolników, którzy zajmują się uprawami?

Jak zbudowana jest brona aktywna?

Agregaty uprawowo – siewne są najczęściej stosowane na polach, które posiadają gleby trudne w obróbce. Jest to ziemia, która charakteryzuje się szybkim schnięciem i mocnym zbrylaniem. Brona aktywna zwiększa skuteczność kruszenia się takiej gleby i umożliwia jej napowietrzenie. Maszyny są wyposażone w pneumatyczny siewnik, który wykorzystuje redlice w kształcie talerzy. Dodatkowo stosuje się docisk, zwiększający nacisk na powierzchnię gleby. W ten sposób można lepiej rozkruszyć ziemię i zmieszać ją w bardzo intensywny sposób.

Główne rodzaje bron

Ze względu na rodzaj konstrukcji wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje bron aktywnych:

  • urządzenia wirnikowe– posiadają zęby, które obracają się w pozycji poziomej, ich uzupełnieniem jest wał ugniatający. Jest to typ brony, która nie nadaje się do pielęgnacji gleb lekkich. Jest to spowodowane tym, że szybko obracające się zęby powodują nadmierne pylenie i niszczą strukturę gleby.
  • urządzenia wahadłowe – są rzadko spotykane. Ich konstrukcja opiera się na belkach uzbrojonych w zęby, które poruszają się ruchem wahadłowym w czasie jazdy ciągnika. Mogą być wykorzystywane tam, gdzie nie sprawdzają się brony wirnikowe.

Dlaczego brony aktywne są takie popularne?

Agregaty siewno-uprawowe to urządzenia, które najlepiej sprawdzają się warunkach ciężkich lub średnich gleb. Wynika to wprost z popularności urządzeń wynikowych, które lepiej rozbijają twarde bryły ziemi. Jednocześnie jest możliwe stosowanie brony aktywnej na glebach lekkich, dzieje się tak w przypadku stosowania bron wahadłowych lub modyfikacji agregatów. Można jej dokonać poprzez wymianę kół zębatych. Brona jest wyposażona w przekładnię, która dodatkowo zwiększa kontrolę nad pracą kół zębatych. Wymiana zębów oraz praca na wolniejszych obrotach pozwala uniknąć pylenia, które jest ważnym problemem na lekkich glebach.

Brony aktywne są bardzo popularne wśród sadowników, którzy używają ich do tworzenia nasadzeń. Spulchniona gleba jest doskonałym miejscem do sadzenia nowych drzewek. Przy okazji można się pozbyć chwastów, które są zmorą wśród plantatorów.

Czy ten sprzęt nadaje się do usuwania chwastów?

Technika rolnicza cały czas ulega pewnym zmianom i modyfikacjom. Niektóre maszyny zmieniają swoje zastosowanie lub znajdują nowe sposoby użytkowania w rolnictwie. Tak samo stało się w przypadku brony aktywnej. Dzięki ulepszeniu jej konstrukcji,, może służyć do niszczenia chwastów i wyjątkowo opornych szkodników. Zęby maszyny wzbogacono o dodatkowe ostrza, które lepiej radzą sobie z głęboko wrośniętymi roślinami. Wał zastąpiono za pomocą dwóch dużych kół. Takie rozwiązanie spowodowało, że brona aktywna nadaje się bardzo dobrze do usuwania chwastów bez konieczności używania środków chemicznych.