Leasing samochodowy stanowi zewnętrzną formę finansowania, która cieszy się dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. I Ty przymierzasz się do stworzenia lub rozbudowy floty pojazdów za pomocą leasingu? Sprawdź, jak wybrać korzystną ofertę przygotowaną przez firmę leasingową.

Ponad 45% czynnych umów leasingowych podpisanych w pierwszej połowie 2018 roku dotyczy pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t – wynika z raportu przygotowanego przez Związek Polskiego Leasingu. Tak dobry wynik to nie tylko zasługa korzyści wynikających z tej formy finansowania, ale również atrakcyjnych ofert przygotowanych przez niektóre firmy leasingowe.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch głównych rodzajów leasingu: operacyjnego i finansowego. Biorąc pod uwagę przede wszystkim korzyści podatkowe, w przypadku samochodów osobowych to leasing operacyjny będzie bardziej opłacalny. W przeciwieństwie do leasingu finansowego, nie trzeba dokonywać odpisów amortyzacyjnych – pozwala to na szybsze odliczenie wydatków. W koszty uzyskania przychodu można bowiem wliczyć miesięczne raty (część odsetkową i część kapitałową) oraz jednorazowo – opłatę wstępną (tzw. czynsz inicjalny).

Leasing operacyjny jest bardziej korzystny dla przedsiębiorców będących płatnikami podatku VAT. Dzięki temu, że leasing traktowany jest jako świadczenie usług, można odliczyć VAT od miesięcznych rat.

Na co zwracać uwagę, wybierając ofertę leasingu?

Leasing samochodowy może być korzystnym rozwiązaniem, który pozwala na zakup pojazdów firmowych. Najważniejsze jest to, aby nie decydować się na przypadkową ofertę, lecz dokonać analizy dostępnych opcji. Istotną rolę odgrywa kilka parametrów.

  • Wysokość opłaty wstępnej

Opłata wstępna (tzw. czynsz inicjalny) ustalana jest indywidualnie – w zależności od potrzeb oraz oczekiwań firmy. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na minimalnych kosztach początkowych, wysokość pierwszej opłaty można ustalić już na poziomie 10% wartości pojazdu.

Takie rozwiązanie jest korzystne w przypadku nowo powstałych firm, które potrzebują samochodu, a nie mogą pozwolić sobie na zakup za gotówkę. Sprawdzi się także w przypadku przedsiębiorstw, które potrzebują zbudować większą flotę pojazdów, a nie chcą angażować wolnych środków.

  • Wysokość miesięcznej raty

Dla przedsiębiorców ważny jest miesięczny koszt stały, dlatego warto zwrócić uwagę na wysokość raty. Tutaj wiele zależy m.in. od wysokości opłaty wstępnej i ewentualnego wykupu.

Jeżeli interesuje Cię rata niższa nawet o 50% w porównaniu ze standardową ofertą, ciekawą propozycją będzie Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w Toyota Leasing. Tak niska rata wynika z faktu, iż leasingobiorca spłaca jedynie tę część wartości pojazdu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości w czasie trwania umowy leasingowej.

  • Możliwość wymiany pojazdu na nowy bez angażowania gotówki

Chociaż klasyczny leasing operacyjny daje możliwość rezygnacji z wykupu, podpisanie kolejnej umowy leasingowej będzie wiązało się z dokonaniem opłaty wstępnej.

Możesz jednak skorzystać z leasingu, który pozwoli na wymianę pojazdu na nowy po 3-4 latach, ale bez konieczności angażowania gotówki. Wystarczy, że otrzymasz gwarancję odkupu auta przez dealera. Środki pozyskane ze sprzedaży samochodu wystarczą na pokrycie ostatniej raty leasingowej oraz opłatę wstępną kolejnej umowy.

Leasing samochodowy – dlaczego to dobry wybór?

Leasing samochodowy dla większości przedsiębiorców jest atrakcyjną formą finansowania. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych zalet wymienić można m.in.:

  • brak konieczności angażowania środków własnych – ustalenie opłaty wstępnej na niskim poziomie nie wymaga posiadania dużego kapitału na start; przekłada się to jednocześnie na zachowanie płynności finansowej;
  • optymalizację podatkową – dzięki możliwości wliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych z leasingiem, zmniejsza się kwota podatku dochodowego do zapłaty; dodatkowym atutem jest możliwość odliczenia VAT-u od miesięcznych rat;
  • przewidywalne koszty użytkowania pojazdu – tak naprawdę przedsiębiorca opłaca jedynie raty leasingowe; w związku z tym, że często uwzględniają one opłaty serwisowe, nawet w przypadku drobnej usterki, żaden dodatkowy wydatek nie będzie zaskoczeniem;
  • atrakcyjne warunki ubezpieczenia komunikacyjnego – korzystając z tzw. pakietów dealerskich, można liczyć na polisę OC i AC oferowaną w przystępnych cenach.

Szukasz sposobu pozwalającego na sfinansowanie rozbudowy floty samochodów firmowych? Leasing to atrakcyjne rozwiązanie – wybierając korzystną ofertę, szybko się o tym przekonasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj