Systemy telemetryczne, znane też jako fleet management, są coraz powszechniej wykorzystywane przez firmy posiadające własne floty. Już przy kilku samochodach korzyści są bardzo wymierne, a tym bardziej, jeśli będzie ich kilkadziesiąt czy kilkaset. Branża związana z telemetrią rośnie niezwykle dynamicznie, na rynku pojawiają się cały czas nowe rozwiązania jeszcze lepiej pozwalające zarządzać pojazdami i kierowcami, a dzięki swoim licznym zaletom inwestycja w nie zwraca się często już w ciągu kilku miesięcy.

Oszczędność kosztów

Jedną z najbardziej przekonujących zalet systemów fleet management jest ograniczenie zużycia paliwa, a tym samym ograniczenie wydatków na tankowanie. Dotyczy to zarówno optymalizacji tras przejazdów, z unikaniem korków, jak także wprowadzenie zasad Eko-jazdy. System WEBFLLEET firmy TomTom posiada specjalne narzędzia dostarczające informacji o tym, jaki dany kierowca ma styl jazdy, co pozwala mu cały czas się doskonalić w tej kwestii. Spokojniejsza, ekonomiczna jazda to także mniejsze zużycie części i rzadsze wizyty w punktach serwisowych, a także możliwość wynegocjowania lepszych cen za polisy ubezpieczeniowe.

Oszczędność czasu

Dzięki zaawansowanym algorytmom i pełnej informacji o położeniu poszczególnych samochodów i możliwości kierowców pod kątem dalszej jazdy można zyskać spore oszczędności czasu i lepiej wykorzystać dostępne zasoby. Niezwykle przydatny jest między innymi system optymalizacji tras przejazdu – dzięki temu ładunki zostaną sprawniej dostarczone do klientów, co z pewnością pozytywnie wpłynie na współpracę. Dodatkowo fleet management daje szybki dostęp do wielu informacji o stanie floty z możliwością ich analizy, dzięki czemu podejmowanie istotnych decyzji jest znacznie sprawniejsze.

Bezpieczeństwo

Zainstalowany w samochodach system monitoringu znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy kierowców. Już sama świadomość jego obecności powoduje, że nawet osoby mające „ciężką nogę” jeżdżą spokojniej i rozważniej, z korzyścią dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo monitoring jest niezwykle przydatny przy różnych zdarzeniach drogowych czy próbach kradzieży ładunku czy całego pojazdu. Jeśli kierowca będzie miał jakiś wypadek czy awarię, to dzięki dokładnej informacji o jego lokalizacji można sprawnie zorganizować pomoc. System pozwala także ustawiać ostrzeżenia przy opuszczaniu określonej strefy czy otwarciu drzwi, co umożliwia szybką reakcję na takie zdarzenie.

Kontrola stanu technicznego pojazdów

Systemy fleet management dają możliwość zdalnej kontroli parametrów technicznych pojazdów, a także zarządzania czynnościami serwisowymi. Nie wymieniony na czas filtr i olej silnikowy czy zbyt niskie ciśnienie powietrza w kołach mogą znacznie wpłynąć na zużycie paliwa, a to z kolei przekłada się na wyższe koszty. Przy jednym pojeździe może się tego nie zauważy, ale jeśli będzie ich kilkaset, to uzbiera się z tego poważna kwota obciążająca firmę. Nowoczesne systemy do zarządzania flotą pozwalają też zbierać informacje o planowanych czynnościach serwisowych, przeglądach i czasie trwania polis, i w odpowiednim momencie o tym przypominać.

Ekologia

Samochody w czasie jazdy wydzielają sporo szkodliwych dla otoczenia substancji, w tym duże ilości CO2. Optymalizacja tras przejazdu i nauczenie kierowców ekologicznego stylu prowadzenia dzięki systemom fleet management to wymierne korzyści dla naszej przyrody. Ale bycie EKO ma nie tylko wymiar związany z ograniczeniem wpływu transportu na środowisko naturalne, ale także na spostrzeganie firmy przez otoczenie. Obecnie cały świat promuje takie działania, i dołączając do grona tych, którym przyroda nie jest obojętna można sporo zyskać w oczach klientów.

Źródło: TomTom Telematics

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj